14–15 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej (koordynatorów) z organami krajowymi. W czasie dwudniowego szkolenia wyjaśniano problemy prawne i administracyjne, które pojawiają się podczas prowadzonych przez te organy postępowań. Szkolenie prowadzili mec. Jolanta Szewczyk i mec. Krzysztof Zając.
Na spotkanie przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej (koordynatorów) z organami krajowymi przybył Andrzej R. Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W swoim wystąpieniu prezes PIIB nawiązał do współpracy z organami nadzoru budowlanego i wspólnych, roboczych spotkań organizowanych przez samorząd zawodowy inżynierów budownictwa z nadzorem budowlanym. A. Dobrucki nadmienił, że planowane jest zorganizowanie okręgowych spotkań z Powiatowymi Inspektorami Nadzoru Budowlanego, starostami oraz przewodniczącymi okręgowych sądów dyscyplinarnych i rzecznikami odpowiedzialności zawodowej. Mają one przyczynić się do uściślenia współpracy pomiędzy okręgowymi izbami oraz nadzorem budowlanym.
Następnie A. Dobrucki omówił, będący w opracowaniu, projekt zmiany Prawa budowlanego, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień budowlanych oraz propozycji zmian dotyczących rzeczoznawców budowlanych. Prezes PIIB przedstawił także rozmowy, które prowadził z rektorami uczelni technicznych w sprawie m.in. zagadnień związanych z praktykami zawodowymi, uprawnieniami budowlanymi, szkolnictwem zawodowym.
Dalsza część spotkania miała już charakter roboczy i skupiona była wokół pytań zgłaszanych przez osoby prowadzące postępowania w organach rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sądach dyscyplinarnych.
Kiedy można umorzyć sprawę i na podstawie jakich przepisów? Co może być dokumentem i jak należy je zbierać? Jak należy przygotować wniosek do sądu? Kto może udzielać informacji prasie i kiedy? Co znaczy rażące naruszanie prawa? – to niektóre z zagadnień, nad którymi dyskutowano.
Szkolenie trwało jeszcze przez następny dzień, z tym że rzecznicy szkolili się pod okiem mec. J. Szewczyk, natomiast członkowie sądów dyscyplinarnych wyjaśniali swoje wątpliwości z mec. K. Zającem. Spore zainteresowanie budziły kwestie dotyczące kwalifikacji postępowań, czyli w jakim trybie powinny być prowadzone sprawy – zawodowym czy dyscyplinarnym? Możliwość wnikliwego wyjaśnienia wątpliwości związanych z prowadzonymi postępowaniami było jedną z zalet tego szkolenia, dzięki któremu można było uzyskać dokładne informacje. Systematyczne doszkalanie członków sądu dyscyplinarnego oraz rzeczników odpowiedzialności zawodowej ma swoje bezpośrednie przełożenie także na jakość spraw prowadzonychprzez organy samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
Urszula Kieller-Zawisza