W dniach 6–7 listopada 2009 r. w Spale odbyło się spotkanie przewodniczących Okręgowych Sądów Dyscyplinarnych i Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej (Koordynatorów) z przedstawicielami organów krajowych.
Podczas spotkania przeprowadzono szkolenie z trybu postępowania w zakresie odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej, oparte na najczęściej występujących błędach w procedurach dotychczas przeprowadzonych postępowań. Przeprowadzili je: mecenas Jolanta Szewczyk i mecenas Krzysztof Zając. Odbyły się także posiedzenia organów.
Uczestnicy szkolenia podkreślali, że liczba spraw trafiających do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej systematycznie wzrasta. Sytuacji tych można byłoby w wielu przypadkach uniknąć, gdyby osoby sprawujące funkcje techniczne pełnili swoje obowiązki z należytą starannością i przestrzegali zasad zapisanych w kodeksie etyki zawodowej. Jak zauważono, skargi osób fizycznych i innych podmiotów kierowane do OROZ, bardzo często są w istocie środkami mającymi na celu uzyskanie korzystnych rozstrzygnięć, które z kolei można zastosować w innych postępowaniach.
Funkcja Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej jest trudna, odpowiedzialna i niewdzięczna. Decydując się na jej pełnienie mamy tego świadomość. Czasami, niestety spotykamy się z zarzutem, że chronimy członków samorządu przed odpowiedzialnością i nie dochowujemy zasad rzetelnego procesu ? zauważyła Agnieszka Jońca, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. – Zarzuty te są bezpodstawne. Natomiast każdy z naszych członków powinien dbać o staranne i odpowiedzialne pełnienie swoich obowiązków.
W roku 2009 ustalono zasady wzajemnej współpracy OROZ z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska mającego na celu uniknięcie okresu przedawnienia spraw z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Odbyły się już wspólne szkolenia z przedstawicielami Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego.
Podczas spotkania w Spale razem z Rzecznikami Odpowiedzialności Zawodowej szkolili się także przewodniczący Okręgowych Sądów Dyscyplinarnych z Aleksandrem Nowakiem, przewodniczącym Krajowego Sądu Dyscyplinarnego na czele. Uczestnicy spotkania mogli także skorzystać z konsultacji z prawnikami krajowych organów oraz wymienić uwagi dotyczące spraw, z jakimi spotykają się w swoich okręgach.
Urszula Kieller-Zawisza
Fot. Andrzej Leniak