Firma doradcza CBRE podsumowała sytuację na rynku inwestycyjnym w Polsce po III kwartale bieżącego roku w raporcie „Poland Investment Marketview Q3 2017”.
Rynek inwestycyjny w Polsce podtrzymuje szybkie tempo rozwoju, a wolumen transakcji inwestycyjnych w III kwartale przekroczył 800 mln euro. Inwestorzy znaleźli odpowiednie struktury do przeprowadzenia transakcji po zmianie podejścia władz skarbowych do kwestii VAT-u przy zakupach nieruchomości komercyjnych. Utrzymujące się dobre wyniki polskiej gospodarki oraz wysoki poziom aktywności na rynku najmu we wszystkich sektorach wpływają na wzrost zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości i skutkują dużą liczbą zawieranych transakcji inwestycyjnych.
W III kwartale ożywienie odnotował rynek nieruchomości biurowych, gdzie wartość transakcji przekroczyła poziom 370 mln euro, co stanowiło ponad 45% całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych. Rosnący popyt, spadek poziomu pustostanów i stabilne czynsze zachęciły inwestorów, aby ponownie zwrócili swoje oczy w stronę tego sektora. Właścicieli zmieniły m.in. budynki biurowe Proximo I oraz Warsaw Spire B. Wysoka aktywność inwestorów w sektorze biurowym jest spodziewana w latach 2020–2021, kiedy to zaplanowano oddanie do użytku powstających obecnie dużych projektów, tj. Varso, Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower.
Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest wzrost udziału miast regionalnych w rynku inwestycyjnym. Pozycje liderów utrzymują Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto, ale coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się mniejsze rynki, takie jak Łódź, Poznań czy Katowice. Dostępność młodej i wykwalifikowanej kadry w miastach regionalnych przyciąga nowych najemców, czego rezultatem jest duża aktywność deweloperów. Stabilność oraz długofalowe perspektywy rozwoju rynków wschodzących są pozytywnie oceniane i wykorzystywane przez inwestorów.
przemysł – euro 0,09bn biura – euro 0,67bn handel – euro 1,29bn inne – euro 0,37bn
Obrót nieruchomościami podzielony na segmenty w 2017 r. (rys. CBRE Research, 2017)
Dużą aktywnością inwestycyjną cieszy się niezmiennie sektor handlowy, gdzie wolumen transakcji w III kwartale osiągnął poziom ponad 340 mln euro. Największą transakcją zawartą w odniesieniu do aktywów handlowych w III kwartale była sprzedaż Galerii Słonecznej w Radomiu. Oczekuje się, że w IV kwartale zostanie osiągnięty największy wolumen transakcji w sektorze handlowym z uwagi na zaplanowane finalizacje transakcji portfeli nieruchomości i dużych obiektów handlowych. CBRE przewiduje, że sektor handlowy będzie stanowił ok. 50% całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych w 2017 r.
Aktywny pozostaje rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych z ponad 91 mln euro wolumenu inwestycji i kilkoma zaplanowanymi dużymi transakcjami obejmującymi większe nieruchomości oraz portfele nieruchomości, których sfinalizowanie ma nastąpić pod koniec tego roku oraz w I kwartale 2018 r. Rynek powierzchni magazynowych jest w doskonałej kondycji i w pełni gotowy do pobicia kolejnego rekordu, rosnącego z roku na rok, poziomu najmu.
W oczach inwestorów na znaczeniu zyskują również aktywa hotelowe i mieszkaniowe, które są ciekawym sposobem na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych. Największe transakcje, które miały miejsce w segmencie hotelowym w 2017 r. to m.in. sprzedaż portfela Warimpex, sprzedaż hoteli: Sheraton Grand w Krakowie, Radisson Blu w Warszawie, a także Westin w Warszawie.
Analitycy CBRE wskazują, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostają na niezmiennym poziomie, dla najatrakcyjniejszych nieruchomości handlowych są szacowane na poziomie 5,15%, dla topowych obiektów biurowych są wyceniane na poziomie 5,20%, a dla nieruchomości przemysłowo-logistycznych sięgają 6,00%.