Brązowy Kuplung w II edycji konkursu „Rusztowanie Roku”.
Pod koniec 2007 r. firma Rubo Serwis Sp. z o.o. otrzymała zlecenie na wykonanie konstrukcji wsporczej z rusztowań pod budowę kopuły reaktora atomowego w fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto. Wykonawcą kopuły reaktora dla firmy z Finlandii był Energomontaż Północ Gdynia SA.
Pracownicy Rubo Serwis rozpoczęli prace na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w styczniu 2008 r., zgodnie z projektem technologicznym. Projekt został wykonany z wykorzystaniem elementów rusztowania modułowego Rubo.
Do realizacji projektu wykorzystano około 33 tys. elementów, z czego około 70% wyprodukowano specjalnie na ten cel.
Wykonanie tego zlecenia stanowiło spore wyzwanie dla dwudziestu doświadczonych montażystów Rubo Serwis, gdyż stawiane rusztowania spełnić miały dwie funkcje: służyć pracom monterskim i malarskim oraz stanowić konstrukcję wsporczą, na której miała być budowana kopuła ważąca 170 t, mierząca 15 m wysokości o podstawie średnicy 46 m.
Zadanie polegało na postawieniu łącznie 13 tys. m³ pod budowę kopuły osadzonej na specjalnym ruszcie wykonanym z konstrukcji stalowych przez firmę Energomontaż. Prace podzielono na kilka etapów.
Fot. 1. Wyprowadzenie barki z kopułą z portu w Gdyni
Pierwszym z nich było precyzyjne ustawienie kolumn z rusztowań o dużym zagęszczeniu stojaków, rygli oraz poziomych i pionowych stężeń w sposób pozwalający utrzymać budowaną na nich konstrukcję. Etap ten był utrudniony i pracochłonny, gdyż kolumny ustawiane były na podstawie o kształcie okręgu, rozchodząc się od jego środka do krawędzi zewnętrznych w postaci promieni.
W drugim etapie na istniejącej już konstrukcji posadowione zostały specjalne łoża, na których osadzano kolejne cargi reaktora (fragmenty kopuły) o wadze 10 t każda.
Trzecim etapem było połączenie wszystkich kolumn wspierających i montaż między nimi ciągów komunikacyjnych.
W czwartym etapie zbudowano platformę roboczą pod centralną częścią kopuły na wysokości 15 m, na której możliwe było zamontowanie zwieńczenia kopuły.
Oprócz rusztowań podtrzymujących kopułę zamontowano rusztowania na zewnętrznej jej części, które służyły do prac spawalniczych zespalających poszczególne jej elementy. Na rusztowaniu zewnętrznym zamontowano również system plandekowania firmy Rubo, który służył do ochrony przed czynnikami atmosferycznymi prac monterskich i wykończeniowych.
Fot. 2. Pierwszy etap montażu obrazujący zagęszczenie elementów
Całość prac przebiegała zgodnie z harmonogramem, pod stałym nadzorem inspektorów inwestora i Energomontażu, czuwających nad zgodnością prac z projektem, dzięki czemu projekt zrealizowano w przewidywanym czasie. Prace pomyślnie zakończono 15 grudnia 2008 r.
Pomimo trudnego i długoterminowego zadania nie odnotowano żadnego wypadku. Wpływ na to miało przede wszystkim długoletnie doświadczenie pracowników zaangażowanych do realizacji tego projektu oraz stały monitoring bezpieczeństwa wykonywanych prac prowadzony przez służby BHP.
Zbudowana kopuła opuściła Stocznię Marynarki Wojennej 20 grudnia ubiegłego roku, transportowana była do Finlandii na specjalnej barce.
Izabela Heblik
Rubo Serwis Sp. z o.o.
Zdjęcia: Archiwum firmy Rubo Serwis Sp. z o.o.