Rury i złączki o średnicy znamionowej DN 64 firmy Viega

10.06.2014

Przy projektowaniu instalacji wody użytkowej zawsze istotną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie wymiarów do zapotrzebowania na wodę. Ma to ogromny wpływ na zapobieganie stagnacji wody.

Czynnikiem utrudniającym optymalne wymiarowanie przewodów rozdzielczych w dużych instalacjach wody użytkowej często bywa duży przeskok w standardowym szeregu średnic znamionowych – z 54 na 76 mm. Podczas gdy pomiędzy kolejnymi w szeregu średnicami znamionowymi (począwszy od 12 mm) różnica wynosi ok. 20-30%, tutaj jest to ponad 40%. W przypadku wielu instalacji przeskok ten okazuje się zdecydowanie za duży.

Firma Viega niweluje ten przeskok w średnicach znamionowych rur metalowych, wprowadzając w swoich systemach wymiar pośredni – średnicę DN 64 mm. Dotyczy to systemów Profipress (połączenia zaprasowywane z miedzi) i Sanpress Inox (rury i złączki ze stali odpornej na korozję). Ten dodatkowy wymiar wpasowuje się idealnie pomiędzy standardowe „duże” średnice znamionowe 54 i 76 i jest znacznie bardziej ekonomiczny niż stosowana zazwyczaj w takich sytuacjach średnica DN 76.

Duże oszczędności można osiągnąć już na samym materiale, gdyż koszty zakupu rur, złączek i izolacji są niższe niż w przypadku standardowych średnic. Warto również wspomnieć o praktycznych zaletach, dostrzegalnych np. przy montażu nowych pionów podczas prac renowacyjnych, kiedy liczy się każdy milimetr.

 

 

W przypadku instalacji wody użytkowej jeszcze ważniejsze są jednak kwestie higieny, na które istotny wpływ ma rozmiar pośredni oferowany w systemach Viega. Przy wykonaniu przewodu rozdzielczego z rur o średnicy 76 mm zamiast 54 mm, objętość wody wzrasta dwukrotnie. Jeśli zamiast tego zastosuje się wymiar 64 mm, wzrost ten wynosi zaledwie 38%, bez żadnego uszczerbku dla komfortu korzystania z instalacji. Zmniejszenie ilości wody użytkowej pozostającej w obiegu wpływa bezpośrednio na jej jakość. Przy wymiarowaniu instalacji odpowiednio do zapotrzebowania i regularnym korzystaniu z niej, następuje całkowita wymiana wody, co eliminuje zjawisko jej stagnacji. Zapobiega to rozwojowi bakterii.

Kolejną zaletą stosowania wymiaru pośredniego są oszczędności energii w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Użycie rur o średnicy znamionowej 64 wyraźnie zmniejsza koszty, gdyż ogrzewana jest tylko woda będąca w obiegu, w ilości odpowiadającej zużyciu.

 

 

Systemy zaprasowywane Viega z profilem SC-Contur

Systemy zaprasowywane to obecnie najnowocześniejsza technologia łączenia rur. W 1995 r. firma Viega wprowadziła na rynek system Profipress i jako pierwsza zaczęła stosować na dużą skalę technikę zaprasowywania w instalacjach z miedzi. Wszystkie złączki zaprasowywane Viega wyposażone są w profil SC-Contur (ang. safety connection), dzięki czemu w stanie niezaprasowanym zawsze pozostają nieszczelne. Podczas napełniania instalacji można natychmiast zauważyć przypadkowo niezaprasowane połączenia. Po prawidłowym zaprasowaniu mamy natomiast gwarancję trwałej szczelności. Systemy Viega można stosować we wszystkich instalacjach rurowych w całym obiekcie (instalacje grzewcze, sanitarne, gazowe, solarne; a w obiektach przemysłowych również instalacje sprężonego powietrza i innych mediów) o średnicy od 12 do 54 mm, a w wersji „XL“ nawet do 108 mm.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in