Rozbudowa Akwarium w Gdyni

22.07.2019

Akwarium Gdyńskie powiększy się o 900 m kw. dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej. Koszt inwestycji to 16,5 miliona złotych.

Zakres remontu Akwarium w Gdyni

Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na dotychczas niezagospodarowanej ekspozycyjnie powierzchni 900 metrów kwadratowych. Pojawi się tam 13 zbiorników z fauną morską z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego.
 

W tych trzynastu akwariach znajdzie się więcej wody, niż wynosi obecnie kubatura wszystkich naszych zbiorników. Najmniejsze pomieści  nieco ponad 2 tysiące litrów, a największe niespełna 127 tysięcy litrów. Łącznie Akwarium Gdyńskiemu przybędzie 450 000 litrów wody – mówi Artur Krzyżak, kierownik Akwarium Gdyńskiego.

Nowa przestrzeń ekspozycyjna powstanie w miejscu do tej pory nieprzygotowanym do przyjmowania zwiedzających. Dlatego na początku trzeba będzie je odpowiednio przystosować do potrzeb turystów. Wzmocniona zostanie konstrukcja budynku, obniżone będą fundamenty i posadzki piwnicy, zbudowana zostanie klatka schodowa oraz nowa winda i wszelkie niezbędne instalacje.

Akwarium Gdyńskie chce też wyremontować i odnowić schody prowadzące do budynku. Miasto Gdynia przyznało dotacje na prace konserwatorskie w wysokości blisko 70 tysięcy złotych.

 

Sprawdź też: Poprawa transportu do Portu Gdynia

Modernizacja Akwarium w Gdyni – finansowanie
 

Całkowity koszt realizacji projektu to 16 521 573,79 złotych, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 8 855 861,50 złotych. Umowę, w której przekazano środki na ten cel, podpisano 15 lipca 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Prace związane z rozbudową ekspozycji Akwarium Gdyńskiego mają zakończyć się w grudniu 2021 roku.

Fot. materiały prasowe

 

Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Pomorzu. Rocznie ten modernistyczny, zabytkowy budynek odwiedza ponad 400 tysięcy osób. W zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego bierze co roku aktywny udział ponad 40 tysięcy uczniów i osób dorosłych. Szacuje się, że dzięki rozbudowie liczba odwiedzających zwiększy się do 500 tysięcy osób w ciągu roku.

 

Urząd Miasta Gdyni

 

Zobacz: Droga Czerwona w Gdyni – inwestycja za ponad 1,3 mld złotych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.