ROCKWOOL – Więcej niż niepalność

09.09.2008

Nowa klasyfikacja ogniowa izolacji dachów płaskich.

Ognisko zapalne – niejednoznaczne klasyfikacje.
Aż do początku lat 90 w polskim budownictwie dominowały materiały niepalne. W związku z tym zagrożenie pożarowe wynikające z zastosowania palnych materiałów budowlanych praktycznie nie istniało. Konsekwencją tego jest brak obecnie odpowiednich wymagań w przepisach ochrony przeciwpożarowej budynków oraz niska świadomość ryzyka wśród inwestorów i użytkowników. Dodatkowo, rośnie zastosowanie tworzyw sztucznych, a te nawet jeśli zawierają dodatki zmniejszające palność, są palne. Materiały palne o znacznej grubości mogą przyczyniać się do szybszego rozprzestrzeniania się ognia.

Izolacja, która chroni.
Izolacje, aby spełniały swoją funkcję, muszą szczelnie pokrywać dostatecznie grubą warstwą całe powierzchnie ścian, dachów czy instalacji. W celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania ognia podczas pożaru warto stosować niepalne izolacje. Skalna wełna mineralna ROCKWOOL to materiał niepalny, a dodatkowo ogniochronny. Jest jednym z nielicznych materiałów izolacyjnych odpornych na działanie ognia i temperatury pożarowej, przekraczającej nawet 1000°C. Wełna ROCKWOOL stanowi zaporę przeciwogniową, która utrudnia rozwój pożaru, jak również rozprzestrzenianie się ognia na inne pomieszczenia. Konieczne jest wprowadzenie jasnych przepisów i oznaczeń, dzięki którym inwestor bez trudu będzie w stanie określić, czy dany materiał izolacyjny spełnia wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

ROCKWOOL – najlepsze wyniki na dachach.
Poddaliśmy próbie ogniowej dach płaski z częścią nośną z blachy trapezowej, izolacją ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL. Na podstawie wyników testów przeprowadzonych w Laboratorium Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej, przebadane rozwiązania dzięki zastosowaniu niepalnej izolacji ROCKWOOL uzyskały parametry podane w tabeli (bez konieczności wykonywania dodatkowych izolacji ścian attyk od strony wewnętrznej, czy też specjalnych obróbek blacharskich). Wiadomo, że dodatkowe zabezpieczenia generują dodatkowe koszty wykonania dachu. Nowa klasyfikacja potwierdza, że stosowane rozwiązania na bazie skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL, spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania ogniowe dla dachów płaskich, a jego wykonanie jest proste i nie generuje dodatkowych kosztów.

W tabeli podano klasy odporności ogniowej warstwowego przekrycia z zastosowaniem skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL składającego się z następujących elementów:
• hydroizolacja – folia dachowa PVC, TPO, FPO, EPDM lub papa asfaltowa w układzie jedno lub dwuwarstwowym, blacha stalowa;
• termoizolacja – płyty ze skalnej wełny mineralnej MONROCK MAX, DACHROCK MAX gęstości min. 120 kg/m3 oraz grubości i liczbie warstw (jak podano w tabeli);
• paroizolacja – folia PE lub papa asfaltowa;
• stalowa blacha trapezowa.

Obciążenie podwieszone mocuje się za pomocą wieszaków z prętów gwintowanych o średnicy min. 8 mm do uchwytów przykręcanych do blachy trapezowej. Maksymalne obciążenie jednego wieszaka wynosi 0,40kN. Maksymalna wartość obciążenia podwieszonego wynosi 0,50kN/m2.

ROCKWOOL – pewność i bezpieczeństwo.
Skalna wełna mineralna ROCKWOOL to jeden z najbezpieczniejszych na świecie materiałów izolacyjnych przeznaczonych do ocieplania budynków. Nie tylko uzyskuje najlepszą klasę reakcji na ogień – Euroklasę A1, czyli jest niepalna, ale co więcej ma właściwości ogniochronne, czyli dobrze znosi i wytrzymuje temperaturę pożaru. Zastosowanie niepalnej wełny mineralnej ROCKWOOL w konstrukcjach dachów minimalizuje niebezpieczeństwo powstania pożaru. W razie jego zaistnienia daje znacznie więcej czasu na przeprowadzenie akcji ratunkowej, chroni przebywających w budynku ludzi i zmniejsza poniesione straty materialne. Przebadane rozwiązania dachów płaskich potwierdziły jakość rozwiązań ze skalną wełną ROCKWOOL, dzięki którym architekci i wykonawcy nie muszą się zastanawiać nad doborem izolacji. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania producenta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in