Rozpoczął się ostatni etap ratowania konstrukcji kościoła Andriivska w Kijowie – jednego z cudów świata oraz symbolu miasta. Projekt ruszył w sierpniu 2009 r. Przyczyną uruchomienia projektu było szybkie zapadanie się tego historycznego budynku.
Kościół Andriivska został zaprojektowany w połowie XVII wieku przez F.B. Rastrelliego, słynnego rosyjskiego architekta pochodzenia włoskiego. Jest to jedyny na Ukrainie obiekt tego architekta, który jest dołączony do katalogu „1000 cudów świata” opublikowanego w 2002 r. w Niemczech.
Przez długie lata swojej chwały, niektóre elementy kościoła Andriivska były restaurowane. Teraz, głównym zagrożeniem dla budowli jest proces osuwania się ziemi ze wzgórza, na którym kościół został wybudowany. Wcześniej, w celu ratowania budowli, na zboczu wzgórza posadzono drzewa, których korzenie wrastają głęboko w podłoże i tym samym wzmacniają zbocze utrudniając osuwanie się gleby.
Dalsze prace w celu zatrzymania osuwania się kościoła rozpoczęło 14 sierpnia 2009 r. kijowskie biuro projektowe „UkrNGIproektrestavtatsiya”.
Prace rozpoczęto od osadzenia pali (o średnicy 1020 mm) u podnóża zbocza. Wiercenia pod palowanie prowadziła duża firma budowlana „Osnova – Solsif”. Następnie wykonano konstrukcję żelbetonowego belkowania i ściany podporowej. Wzgórze, na którym znajduje się kościół, uległo erozji, dlatego też prowadzono prace rekonstrukcyjne w celu przywrócenia historycznych parametrów geometrycznych wzgórza oraz zamontowano system drenażowy dla zapobieżenia dalszym procesom erozyjnym.
Odprowadzanie wody odgrywa ważną rolę w rekonstrukcji obiektu, gdyż opady atmosferyczne mogłyby przyspieszyć obsuwanie się gleby, a także spowodować dalsze szkody. Jest to przypadek, w którym DuPont™ Typar® okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Konstruując 2400 m2 drenażu wykorzystano geowłokninę DuPont™ Typar® SF 49 ułożoną w sposób schodowy. DuPont™ Typar® jest znany ze swoich właściwości przepuszczających wodę, dlatego też został użyty przy wymianie chodnika w kruchcie, tak aby zachować odpowiednią właściwości terenu kościoła. Wszystkie prace zostały zakończone w grudniu 2010 r.
Geowłóknina DuPont™ Typar® użyta przy rekonstrukcji The Golden Gate, Kijów, Ukraina
Rekonstrukcja kościoła Andriivska jest kolejnym projektem zrealizowanym w Kijowie, gdzie właściwości DuPont™ Typar® zostały wykorzystane do ratowania historycznego zabytku. W innym projekcie kijowskim zostało wykorzystanych 405 m2 geosyntetyku DuPont™ Typar® SF 40 wraz z matą kubełkową, w celu rozwiązania problemu drenażu podczas odbudowy The Golden Gate, jednego z kilku pozostałych kijowskich zabytków.