Recykling wody szarej i zagospodarowanie wód opadowych

04.02.2019

Po energii elektrycznej, woda jest drugim, najbardziej kosztownym medium. Systemy do jej recyklingu i zagospodarowania zwracają się jednak szybciej niż w przypadku tych dotyczących energii.

 

 

Statystyczny Polak zużywa 100–120 litrów wody dziennie, w tym 30% to spłukiwanie toalety, a kolejne 30% to kąpiel w wannie lub pod prysznicem. Roczne zużycie wody w samej Warszawie wynosi 80,8 mln m³. Wprowadzając już na etapie projektowania różnego rodzaju systemy odzysku wody, można zaoszczędzić w perspektywie lat.

Kwestia oszczędzania wody staje się jeszcze bardziej skomplikowana w okresie suszy, z którą mieliśmy do czynienia choćby w ubiegłoroczne, upalne lato. Zasoby wody w Polsce nie są wcale tak duże, jakby się wydawało. Jesteśmy pod tym względem na przedostatnim miejscu w Europie. Mimo że woda zajmuje ponad 70% naszej planety, to 98% zasobów stanowi woda morska, a jedynie 2% – woda słodka. Polskie jeziora i rzeki coraz częściej wysychają, bo znajdujemy się w strefie klimatu przejściowego, gdzie ścierają się wpływy kontynentalne z oceanicznymi. W związku z tym ilość opadów jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna, a czasem wystarczy kilka tygodni bez deszczu, by pojawiło się zagrożenie suszy.

Do najpopularniejszych sposobów oszczędzania wody należą:

  • odzysk deszczówki, wykorzystywanej następnie np. do podlewania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet;
  • recykling wody szarej z umywalek i pryszniców, wykorzystywanej do spłukiwania toalet, podlewania zieleni czy mycia budynków i maszyn.

Nowoczesne systemy umożliwiają też stworzenie na terenie osiedla czy kompleksu biurowego atrakcyjnych miejsc dla mieszkańców i użytkowników, np. oczek wodnych w pełni zasilanych wodą deszczową i szarą. Natomiast w przypadku terenów podmokłych zapewniają odprowadzenie wody, rozwiązując w ten sposób problem zalewania piwnic czy garaży.

– W tej chwili w Polsce powstaje co najmniej kilkadziesiąt budynków wyposażonych w najnowocześniejsze technologie w zakresie odzysku wody. Są to m.in. inwestycje takich deweloperów jak Skanska Property Poland, Panattoni Europe, Dom Development czy Asbud Group. Systemy recyklingu wody pojawiają się też coraz częściej w budynkach publicznych, np. powstające Archiwum Kancelarii Sejmu RP czy Innowacyjne Dworce Systemowe – podaje Marcin Kłosowski, prezes firmy Green Water Solutions. – Przy szczegółowym określeniu parametrów zużycia wody w budynku, niemal zawsze możliwe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań o perspektywie zwrotu w okresie 3–5 lat. Ważne jest jednak, by przystosowanie instalacji zostało przewidziane już na wczesnym etapie projektowania inwestycji. Warto też zauważyć, że jakość wody, odzyskanej i przefiltrowanej w całym procesie, nie odbiega od wody z przyłącza miejskiego zarówno pod względem jej przejrzystości, jak i zapachu.

 

Czytaj też: Czy można ponownie wykorzystać oczyszczone ścieki szare w budynku i jego otoczeniu?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in