Przeszklenia w Galerii Katowickiej

18.10.2013

Dwupoziomową strefę restauracyjną wieńczy szklana kopuła, a nad galerią zamontowano system świetlików wstęgowych.

Galeria Katowicka jest elementem kompleksu handlowo-komunikacyjno-biurowego, powstała przy współpracy firm Neinver Polska i Meyer Bergman oraz Polskich Kolei Państwowych SA. Jego wartość to około 240 mln Euro. Koncepcję architektoniczną opracowała francuska firma SUD Architects, projekt przez trzy lata tworzył zespół liczący 500 osób. Za wnętrza Galerii odpowiedzialna jest pracownia Medusa Group z Polski. Na pięciu kondygnacjach nadziemnych mieścić się będą sklepy oraz kino. Na poziomie – 1  umieszczono dworzec komunikacji miejskiej, na najwyższym piętrze natomiast znajdzie się taras widokowy. 

Bryła budynku ma subtelnie zaokrąglony kształt, a zastosowane tu duże szklane powierzchnie dodają lekkości. Dzięki temu obiekt sprawia wrażenie bardziej wtopionego w miejska tkankę – w taflach odbijają się sąsiadujące z Galerią budynki, łącząc nowoczesność z tradycją. Całość okala podwójna elewacja ze stalowych ażurowych paneli.

Przeszklenia o znacznych rozmiarach dają piękny efekt także wewnątrz. Dwupoziomową strefę restauracyjną wieńczy szklana kopuła, a nad galerią zamontowano system świetlików wstęgowych firmy Aluprof S.A. Świetliki zwiększają ilość naturalnego światła i otwierają przestrzeń.

Inżynierowie Aluprof we współpracy z architektami z biura SUD Architekci  opracowali nowy system MB – SR60N. Zastosowano w nim profile aluminiowe o szerokości 60 mm i wysokiej wytrzymałości. Szczelność systemu zapewnia płaszczowa uszczelka EPDM. Jej połączenia, podobnie jak   uszczelnienie szyb wykonano za pomocą fugi silikonowej. Zespól listew do szklenia umożliwia wykonywanie połączeń o kątach w zakresie od 0 do 20° i stosowanie szyb o  różnych kształtach, np. trapezowych i trójkątnych. Dzięki temu zyskujemy dużą dowolność w zakresie kształtowania konstrukcji.

Przeszklenie dachu w Galerii Katowice nawiązuje nieco do secesyjnych konstrukcji Grand Palce, ale ma w sobie więcej wachlarzowych łączeń. System pozwala na realizację najbardziej nawet śmiałych pomysłów, tworzenie zaokrąglonych, zdających się falować, szklanych konstrukcji o dużej powierzchni.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in