Przejścia dla zwierząt to ważny element infrastruktury kolejowej. Tory nie powinny być barierą dla zwierząt. Dlatego też przy modernizowanych liniach kolejowych budowane są przepusty dla zwierząt różnej wielkości. FILM
Przy niektórych liniach kolejowych kamery rejestrują życie dużych i mniejszych ssaków. Na przykład na trasie Rail Baltica na odcinku Warszawa – Sadowne dzięki monitoringowi można sprawdzić jak zwierzęta wykorzystują przejścia przez tory oraz którędy wiodą ich szlaki migracyjne. Zaobserwowano, że zwierzęta poruszają się swobodnie. Na nagraniach widać wędrujące łosie i dziki oraz żerujące obok torów sarny. Dużym ssakom, podobnie jak zającom, nie przeszkadza odgłos przejeżdżającego pociągu. Lisy, kuny, a nawet bażanty wybierają bezpieczną drogę na drugą stronę linii kolejowej przez dostępne dla zwierząt przejścia.
Na zmodernizowanym odcinku linii Rail Baltica przygotowano 12 przejść dla średnich zwierząt i jedno przejście specjalnie dla dużych ssaków. Małe zwierzęta, w tym płazy i gady, mogą przedostać się przez linię kolejową na odcinku Sadowne Węgrowskie – Czyżew przez 26 przepustów (w tym niektóre ze specjalnymi półkami). Do potrzeb zwierzęcych wędrówek dostosowano mosty nad rzekami Nowa Treblinka i Bug.
Na odcinku Czyżew – Białystok zaplanowano drogi dla małych i średnich zwierząt pod 7 mostami i przez 23 przepusty. Modernizacja mostów nad Narwią i Turośnianką będzie wykonana z maksymalnym poszanowaniem siedlisk przyrodniczych.
Zobacz też:
Monitoring przyrodniczy w rejonie Rail Baltica prowadzony jest w ramach zadania ,,Monitoring przyrodniczy po realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Modernizacja linii kolejowej E-75 Rail Baltica Warszawa – Białystok – granica z Litwą, etap I. Odcinek Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne)”. Zakończenie obserwacji zaplanowano do końca 2022 r.
Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica jest współfinansowana z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Żaby, wydry i jelenie swobodnie mogą przekraczać tory także na linii z Poznania do Szczecina. W ramach modernizacji trasy wybudowanych zostanie dla zwierząt 8 przejść, a ponad 80 obiektów będzie tak przebudowanych, żeby mniejsze ssaki, gady i płazy mogły swobodnie wędrować. Również zwierzęta na trasie Kraków – Katowice będą mogły przemieszczć się bez problemów, ponieważ w przebudowie jest 17 przepustów, 5 mostów oraz 9 nowych przepustów dla małych zwierząt. Na modernizowanej linii Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice zobaczymy wędrujące zwierzęta na 6 mostach i przez 11 przepustów, bowiem tyle obiektów wytypowano jako zwierzęce trasy.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.