Przegroda i pomieszczenia gospodarcze w budynku wielorodzinnym

07.01.2025

Przegroda i pomieszczenia gospodarcze umieszczone w budynku wielorodzinnym stanowią rozwiązanie praktyczne, dotyczące kwestii zagospodarowania przestrzeni tak potrzebnej do przechowywania wózków czy rowerów.

 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1](dalej: rozporządzenie) stanowi podstawę tychże rozwiązań.

Przegroda i pomieszczenie gospodarcze powinny obecnie wchodzić w zasób budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Na podstawie § 3 pkt 4 rozporządzenia przez budynek mieszkalny należy rozumieć budynek mieszkalny wielorodzinny oraz jednorodzinny.

Zgodnie z praktyką sądową: „Budynkami mieszkalnymi są budynki jednorodzinne bądź wielorodzinne. Budynki takie nie tracą swojego przymiotu także wówczas, gdy są w nie wbudowane funkcje usługowe. Wbudowane, fragmentaryczne w odniesieniu do całości. Nie jest budynkiem mieszkalnym budynek, w którym funkcja usługowa jest dominująca, a mieszkalna stanowi funkcję fragmentaryczną” [2].

 

pomieszczenie gospodarcze

Fot. © kpn1968 – stock.adobe.com

Pomieszczenie gospodarcze

Zgodnie z § 98a rozporządzenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym powinno się zapewniać pomieszczenie gospodarcze na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Pomieszczenie
takie należy lokalizować w pobliżu wejścia do budynku lub na kondygnacji podziemnej, jeżeli jest do niej zapewniony dostęp dźwigiem spełniającym wymagania określone w § 193 ust. 2 rozporządzenia. Na podstawie tego przepisu co najmniej jeden z dźwigów służących komunikacji ogólnej w budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, a także w każdej wydzielonej w pionie, odrębnej części (segmencie) takiego budynku, powinien być przystosowany do przewozu mebli, chorych na noszach i osób niepełnosprawnych.

Pomieszczenia gospodarcze należy również lokalizować w pobliżu wejścia do budynku lub na kondygnacji podziemnej, jeżeli jest do niej zapewniony dostęp dźwigiem lub też pochylnią, z uwzględnieniem warunków, o których mowa w § 70 rozporządzenia.

Maksymalne nachylenie pochylni związanych z budynkiem nie może przekraczać wielkości podanych w tab.

Pochylnie o długości ponad 9 m, przeznaczone do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych, powinny być podzielone na krótsze odcinki przy zastosowaniu spoczników o długości co najmniej 1,4 m.

 

Przykład praktyczny
Wykonawca planuje obok pomieszczenia gospodarczego znajdującego się przy wejściu do budynku ulokować również pochylnię przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Czy przepisy pozwalają na lokowanie obok pomieszczenia gospodarczego pochylni przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych? Zgodnie z § 71 rozporządzenia pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny mieć szerokość płaszczyzny ruchu 1,2 m, krawężniki o wysokości co najmniej 0,07 m i obustronne poręcze odpowiadające warunkom określonym w § 298 rozporządzenia, przy czym odstęp między nimi musi mieścić się w granicach od 1,0 do 1,1 m. Długość poziomej płaszczyzny ruchu na początku i na końcu pochylni powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Powierzchnia spocznika przy pochylni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich musi mieć wymiary co najmniej 1,5 × 1,5 m poza polem otwierania skrzydła drzwi wejściowych do budynku. Krawędzie stopni schodów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej powinny wyróżniać się kolorem kontrastującym z kolorem posadzki.

 

Uwaga!
Przepisy rozporządzenia dopuściły również możliwość wykonania pomieszczenia gospodarczego, o którym mowa w § 98a ust. 1 rozporządzenia, w postaci budynku gospodarczego, altany lub wiaty. Pomieszczenie gospodarcze oraz budynek gospodarczy, altana lub wiata, o których mowa w § 98a ust. 2 rozporządzenia, powinny mieć powierzchnię co najmniej 15 m2.

 

>>> Bezpieczeństwo pożarowe – czy starszy budynek trzeba dostosować?

>>> Do więzienia za samowolne wyburzenie ściany?

Przegroda

Na podstawie § 95a rozporządzenia, w przypadku gdy balkony sąsiednich lokali mieszkalnych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdują się na jednej płycie balkonowej, stosuje się między tymi balkonami pełne oddzielenie pionowe w postaci stałej przegrody zapewniającej komfort użytkowania, o przepuszczalności światła nie mniejszej niż 30% i nie większej niż 50%.

 

Przykład praktyczny
Czy przegroda przywołana w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2442) powinna mieć jakąś wysokość?

Zgodnie z § 95a ust. 2 rozporządzenia przegroda powinna mieć wysokość co najmniej 2,2 m, mierzoną od poziomu posadzki balkonu, oraz szerokość nie mniejszą niż 2 m, a w przypadku gdy balkon ma szerokość mniejszą niż 2 m – wynoszącą co najmniej szerokość balkonu, przy uwzględnieniu szerokości balustrady.

 

Uwaga!
Stykające się ze sobą loggie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym trzeba oddzielać za pomocą przegrody. Przegroda może zostać pominięta przy określaniu minimalnej odległości budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów pod względem zapewnienia naturalnego oświetlenia tych pomieszczeń oraz spełnienia wymaganego minimalnego czasu nasłonecznienia dla pokoi mieszkalnych.

 

>>> Dokumentacja obiektu budowlanego – przepisy prawa, forma prowadzenia

>>> Obowiązkowy przegląd budynku a wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela

>>> Jak odróżnić antresolę od kondygnacji?

Przeznaczenie budynku i jego pomieszczeń

Na podstawie § 11 ust. 1 rozporządzenia budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinien być wznoszony poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości określonych w przepisach odrębnych. Przy czym dopuszcza się realizację budynków w tym zasięgu pod warunkiem zastosowania środków technicznych zmniejszających uciążliwości poniżej poziomu ustalonego w tych przepisach bądź zwiększających odporność budynku na te zagrożenia i uciążliwości, jeżeli nie jest to sprzeczne z warunkami ustalonymi dla obszarów ograniczonego użytkowania, określonych w przepisach odrębnych.

Do uciążliwości zalicza się w szczególności:
1) szkodliwe promieniowanie i oddziaływanie pól elektromagnetycznych;
2) hałas i drgania (wibracje);
3) zanieczyszczenie powietrza;
4) zanieczyszczenie gruntu i wód;
5) powodzie i zalewanie wodami opadowymi;
6) osuwiska gruntu, lawiny skalne i śnieżne;
7) szkody spowodowane działalnością górniczą.

 

W tej sprawie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wydając wyrok z dnia 15 lipca 2010 r. [3]: „Z przepisu § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.), wynika, że zasadą jest wznoszenie budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości określonych w przepisach odrębnych. Na zasadzie zaś wyjątku od tej zasady, czyli tylko wówczas, gdy zastosowane będą środki techniczne zmniejszające uciążliwości poniżej poziomu ustalonego w tych przepisach, dopuszczono możliwość wznoszenia budynków w tym zasięgu”.

 

 

Przemysław Gogojewicz
Kancelaria Usług Prawnych Gogojewicz & Współpracownicy Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

 

 

 

Literatura
1. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2442).
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 1164/10.
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. akt II SA/Wr 258/10.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in