Firmy budowlane w II kwartale br. oceniają koniunkturę lepiej niż trzy miesiące wcześniej oraz w ostatniej części ubiegłego roku.
Odczyt „Barometru EFL ” dla branży budowlanej na II kwartał tego roku wyniósł 58,3 pkt., czyli o 5,4 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale. Wyższa wartość wskaźnika wynika przede wszystkim z optymizmu dotyczącego prognozowanego poziomu sprzedaży. Jego wzrostu spodziewa się aż dwa razy więcej przedsiębiorców niż na początku tego roku (42,5 proc. vs. 21,3 proc.).
Określając kondycję branży budowlanej można wziąć pod uwagę kilka wskaźników. Na przykład, kiedy w Polsce trwały przygotowania do Euro 2012, mówiliśmy o koniunkturze w związku z budową infrastruktury, głównie drogowej i kolejowej. Takim wskaźnikiem może być też liczba wydanych pozwoleń na budowę czy kolejne inwestycje mieszkaniowe lub usługowe. Na pewno jednak na kondycję budownictwa ma wpływ kalendarz, bo ta branża jak żadna inna w dużej mierze jest zależna od pogody. Z tej przyczyny po zimowych nastrojach, powrócił optymizm i przedsiębiorstwa działające w budowlance oczekują poprawy sytuacji na rynku – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.
W II kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla branży budowalnej wyniósł 58,3 pkt. Jest to wynik nieco lepszy niż główny wskaźnik dla całego rynku MŚP w Polsce, który wyniósł 57,8 pkt. Warto zwrócić uwagę, że wartość subindeksu jest nie tylko wyższa kwartał do kwartału (+5,4 pkt. proc.), ale także rok do roku (+4 pkt. proc.). Oznacza to, że przedsiębiorcy spodziewają się lepszego roku niż poprzedni.
Optymistyczna ocena koniunktury w budowlance to pochodna pozytywnych prognoz w zakresie trzech obszarów. Aż 42,5% firm z branży spodziewa się wzrostu zamówień w najbliższych miesiącach – to wynik dwa razy lepszy niż kwartał wcześniej. Za planowanym wzrostem sprzedaży idzie prognozowana poprawa płynności finansowej firm działających w budownictwie. W II kwartale br. 27,8% przedsiębiorców spodziewa się poprawy w tym obszarze, podczas gdy na początku roku ten wskaźnik wynosił tylko 11,3%. O lepszej kondycji branży świadczyć może także większa liczba firm, które planują inwestycje – 20,6%, o 5,8 pkt. proc. więcej niż w I kwartale br.