Przebudowa trasy Działdowo-Olsztyn

27.09.2017

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację prac na linii Działdowo–Olsztyn.

PLK przebudują łącznie 13 peronów m.in. na stacjach i przystankach: Waplewo, Nidzica, Olsztynek i Gągławki. Poza czterema zmodernizowanymi stacjami, w Olsztynie będą dwa nowe przystanki: Olsztyn Dajtki i Olsztyn Śródmieście (nazwa robocza). Oba zwiększą możliwości kolei regionalnej. PLK zainstalują na nich wiaty, ławki, tablice informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Wszyscy pasażerowie, również osoby o ograniczonej mobilności będą wygodnie korzystać z dostępu do pociągów, m.in. dzięki pochylniom. Na przystankach przewidziane zostały także stojaki rowerowe.

Projekt przewiduje także modernizację torów, przejazdów kolejowo-drogowych, wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę mostów i wiaduktów kolejowych. W efekcie pociągi będą mogły kursować między Działdowem a Olsztynem z prędkością 120 km/h, co skróci podróż o około 16 minut.

„Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo–Olsztyn” są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość umowy to 267,6 mln zł netto. Dofinansowanie UE – 85%. Czas realizacji – 21 miesięcy. Prace będą prowadzone w formule „projektuj i buduj” w latach 2017–2019. Wykonawcą zadania jest TORPOL S.A.

 

Fot. © Mykola Mazuryk – Fotolia.com

 

W regionie, w ramach Krajowego Programu Kolejowego tylko z listy podstawowej zostaną zrealizowane zadania o wartości 1,5 mld zł, m.in. na linii: Ełk–Korsze, Działdowo–Olsztyn, Ełk–Szczytno, Gutkowo–Braniewo. Ponadto lista rezerwowa obejmuje 2 projekty o wartości około 750 mln zł, to prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki (granica państwa) z programu CEF oraz rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn–Gutkowo (RPO).

Dla mieszkańców województwa i podróżujących po liniach kolejowych Warmii i Mazur efektem prac będzie skrócenie podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach. M.in. o ok. 1 h 25 min skróci się podróż w relacji Olsztyn–Szczytno–Ełk (z 3 h 36 min do ok. 2 h 11 min). Krótsze będą podróże na trasie Działdowo–Olsztyn (ok. 16 min) i tym samym o kwadrans skróci się dojazd z Olsztyna do Warszawy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.