Promocja i doskonalenie zawodu inżyniera budownictwa

02.12.2015

Łódź reklamuje się jako Amaizing City – miasto zdumie­wające, niezwykłe. Ja dodałabym jeszcze – Amaizing People, bo wtedy dopiero otrzymamy pełny obraz niezwy­kłego miejsca budowanego przez niezwykłych ludzi.

Dwa listopadowe dni spędzili w Łodzi przedstawiciele biu­letynów okręgowych wraz z przedstawicielami rad izb okręgo­wych oraz Krajowej Rady PIIB. Celem spotkania zorganizowanego przez Łódzką OIIB była dyskusja na temat promocji zawodu inżyniera budownic­twa, jego pozycji w społeczeństwie oraz w kontekście polityki informa­cyjnej, metod poprawienia wizerunku członków PIIB.

W pierwszym dniu, w gościnnej sie­dzibie Łódzkiej OIIB odbył się arcyciekawy wykład dr Kingi Stopczyńskiej o roli Internetu, o jego możliwo­ściach, o praktycznych kwestiach związanych z tworzeniem stron www, o wykorzystaniu Facebooka i innych mediów społecznościowych. Technologie komunikacji zmieniają się błyskawicznie, zatem oczywiste jest, że sposób przygotowania informacji i jej forma też muszą się zmieniać. Żywa dyskusja, która wywiązała się po wykładzie, dowodzi, jak bardzo te­mat był trafiony.

 

Fot. 1 EC1

 

Fot. 2 Dworzec Łódź Fabryczna

 

W dalszej części spotkania omówio­ne zostały poszczególne biuletyny, ich przedstawiciele opowiadali o założe­niach i celach, jakie sobie stawiają, oraz kryteriach doboru informacji. Kolejny gość, mec. Bartosz Tkaczyk, mówił o przepisach prawnych doty­czących praw autorskich, o niebezpie­czeństwach ich naruszenia i ewentu­alnych konsekwencjach dla redaktorów naczelnych. Podobnie jak i w przypadku poprzedniego tematu okazało się, że wątpliwości jest wiele i warto ujednolicić postępowanie przy zamawianiu i ustala­niu honorariów za publikowane materiaty. Jak należało się spodziewać, czasu było za mało, tematów nie udało się wyczerpać, sytuację w pewnym stopniu uratowała możliwość późniejszej robo­czej dyskusji już nie na sali obrad.

 

Fot. 3 Manufaktura

 

Fot. 4 Barbara Malec, przewodnicząca Łódzkiej OIIB

 

Bohaterem drugiego dnia była Łódź i jej budowniczowie. Uczestnicy spotkania zapoznali się z praktycznie największy­mi pracami łódzkich inżynierów na przy­kładzie zrealizowanych projektów: EC1, Dworca Łódź Fabryczna, Manufaktu­ry, Andel's Hotel i loftów na Księżym Młynie. Oprowadzali nas – wyjaśniając specyfikę inwestycji, problemy, z jakimi zetknęli się w pracy, przytaczając cie­kawostki – mgr inż. Martyna Podsędkowska, mgr inż. Łukasz Majchrzak, mgr inż. Krzysztof Kopacz.

Nie piszę więcej, bo „Inżynier Bu­downictwa” postara się przedstawić przynajmniej dwie realizacje w odręb­nych prezentacjach, na razie spójrz­cie Państwo na zdjęcia.

 

Fot. 5 Andel's Hotel

 

Pisząc na początku o niezwykłych lu­dziach, miałam na myśli właśnie tych inżynierów, którzy swoją pracą i pasją budują nowe, ale pomagają także odzy­skać urodę i świetność starych, zanie­dbanych miejsc, którzy w mistrzowski sposób, szanując tradycję wznoszą ultranowoczesne, piękne obiekty. My­ślę również o gospodarzach, bowiem swoją gościnnością i profesjonalnym przygotowaniem listopadowego spo­tkania wpisali się znakomicie w pojęcie Amazing People.

 

Barbara Mikulicz-Traczyk

Zdjęcia J. Szabela

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in