Projekt w formacie A3

30.03.2018

Zanim budowla, taka jak dom, sklep, most czy dworzec kolejowy, stanie w miejscu dla niej przeznaczonym, ktoś musi ją wcześniej zaprojektować. Większości z nas biura projektowe kojarzą się z wielkimi płachtami papieru oraz ołówkami i linijkami, których używają architekci. Jak jest naprawdę?

Nowoczesne biuro projektowe to miejsca, gdzie nadal stoją rajzbrety, czyli prostokątne drewniane deski, do których przymocowuje się rysunki. Jednak coraz częściej rysunki te nie są wykonywane ręcznie, przy pomocy ołówka i linijki, ale powstają w oparciu o specjalistyczne nowoczesne programy komputerowe, po czym są drukowane. Ze względu na wielkość wydruków architektom przydają się drukarki wielkoformatowe. Ułatwiają one i skracają pracę. Jak wynika z badań producentów przeprowadzonych w roku 2016, posiada je wiele polskich biur projektowych i w ich opinii sprawdzają się dużo lepiej niż urządzenia drukujące jedynie w formacie A4.

 

 

Nie tylko drukowanie

Wielkoformatowe wydruki projektów to stały element pracy, jaką wykonuje się w biurze projektowym. Ale oprócz tego w działalności architektów przydają się również skanery i kopiarki. Można do każdego z tych celów zakupić osobne sprzęty, jednak lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie, które spełni wszystkie te funkcje – drukowanie, skanowanie i kopiowanie. Na przykład HP PageWide Pro P77740 jest tańsze niż kilka pojedynczych urządzeń, potrzebuje mniej miejsca niż one, a dodatkowo ułatwia obróbkę plików. Przesyłamy projekt jeden raz i wysyłamy żądanie, aby nasze urządzenie wielofunkcyjne najpierw go wydrukowało, a następnie skopiowało całość lub fragment w dowolnym formacie. Urządzenia wielofunkcyjne nie tylko ułatwiają pracę, ale również zapewniają ochronę przesyłanych danych – są zabezpieczone przed atakami hakerskimi i wirusami. Mają również zainstalowaną opcję naprawy uszkodzonych plików.

 

Gdy trzeba dużo zapamiętać

Projekty architektoniczne to szczegółowe rysunki, które w postaci pliku komputerowego zajmują sporo miejsca. Do obróbki takich plików program potrzebuje odpowiedniej pamięci operacyjnej. Choć pojęcie to najczęściej kojarzymy z komputerami, dotyczy ono również urządzeń wielofunkcyjnych. Drukarka potrzebuje tym więcej pamięci, im większe (czyli angażujące w czasie obróbki i drukowania większą ilość pamięci operacyjnej) pliki będziemy mieli do wydruku. Jeśli zaś w trakcie pracy pamięci operacyjnej zabraknie, urządzenie przestanie działać i praca pozostanie niedokończona. Dlatego warto na potrzeby biura projektowego zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne z jak największą pamięcią operacyjną. Większość tego typu urządzeń ma również możliwość podłączenia do sieci bezprzewodowej oraz drukowania bezpośrednio z urządzeń mobilnych.

 

Wydruki najlepszej jakości

Projekty architektoniczne to często rysunki bardzo skomplikowane, z mnóstwem detali, z których każdy ma duże znaczenie dla estetyki i trwałości konstrukcji. Wydruki muszą być więc najlepszej jakości. Lepiej w tym wypadku sprawdzają się drukarki laserowe niż atramentowe. Drukarki laserowe pracują o wiele szybciej, a koszty wydruków są niższe. W przypadku pracowni architektonicznych dobrym wyborem będzie na przykład HP LaserJet MFP M436. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia drukowanie dwustronne, kopiowanie i skanowanie do formatu A3. A dzięki możliwości podłączenia do sieci można z niego korzystać na wszystkich komputerach w pracowni. Każde z nich jest automatycznie identyfikowane przez urządzenie drukujące.

Za każdym budynkiem stoi projekt. Im bardziej dokładny i szczegółowy, tym bardziej udana realizacja. Urządzenia wielofunkcyjne zdecydowanie ułatwiają pracę projektantom i pozwalają na skuteczniejszą prezentację jej wyników.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in