Firma BuildDesk Polska stworzyła pierwszy w Polsce program do przeprowadzania certyfikacji energetycznej budynków BuildDesk Energy Certificate, zgodny z podpisaną przez Ministra Infrastruktury metodologią sporządzania świadectw.
BuildDesk Energy Certificate (BDEC) jest programem przeznaczonym na potrzeby certyfikacji energetycznej. Dzięki doborowi odpowiednich rozwiązań, narzędzie jest odpowiedzią na potrzeby i wymagania doradców energetycznych w kwestii profesjonalnego oprogramowania do certyfikacji energetycznej budynków.
Bez konieczności instalacji
Podobnie jak w przypadku BuildDesk Energy Audit oraz BuildDesk Eko Efekt, program BDEC działa zarówno w wersji offline jak i online, przy czym nie wymaga instalacji na komputerze użytkownika. – BuildDesk Energy Certificate został napisany w technologii Adobe Flash, co pozwala na pracę zarówno poprzez stronę internetową https://portal.builddesk.pl jak i lokalnie na komputerze. Umożliwia to jego ciągłą aktualizację i wygodę pracy w każdym miejscu bez konieczności podłączenia do Internetu. Można go uruchomić na każdym komputerze, nawet w kawiarence internetowej – tłumaczy Piotr Pawlak, Dyrektor Zarządzający BuildDesk Polska.
Wersja dla każdego
Od 1 stycznia 2009 roku każdy dom lub mieszkanie przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, a także nowobudowane budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne.
– Grono osób zainteresowanych poznaniem charakterystyki energetycznej swojego lokalu ciągle się poszerza. Specjalnie z myślą o nich program BDEC posiada bezpłatną możliwość tzw. promesowania, czyli uzyskania przewidywanej wartości współczynnika EP, który decyduje o efektywności energetycznej danego budynku lub lokalu mieszkalnego – mówi Piotr Pawlak.
– Każda osoba, nawet bez uprawnień może wprowadzić wszystkie dane do programu, obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i uzyskać promesę bez ponoszenia żadnych kosztów – mówi Pawlak. Korzystanie z programu jest intuicyjne dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi, który jest w pełni zrozumiały nawet dla osób
posiadających niewielką wiedzę z zakresu fizyki budowli czy też kwestii instalacyjnych. – Zebranie kompletnych danych oraz ich identyfikacja wymaga posiadania wiedzy z zakresu certyfikacji, głównie informacji zawartych w rozporządzeniu w sprawie metodologii – tłumaczy Pawlak.
Prostota i oszczędność czasu
Korzystanie z programu wymaga wprowadzenia danych na temat budynku, informacji o przegrodach, wentylacji oraz ogrzewaniu. BDEC ułatwia pracę, gdyż zawiera bazę typowych parametrów lokali. Użytkownik może na przykład wybierać z szerokiej gamy przegród typowych, począwszy od ścian jednowarstwowych z cegieł, poprzez wielką płytę, kończąc na indywidualnych rozwiązaniach lub definiować własne przegrody budowlane.
Program umożliwia również zapisanie, a następnie wczytanie projektów, nad którymi użytkownik pracował wcześniej. Pozwala to na przerwanie pracy, zapisanie danych i uzupełnienie ich w późniejszym czasie. Jest to szczególnie przydatne, gdy użytkownik nie dysponuje kompletną dokumentacją, a przeprowadzenie certyfikacji wymaga wykonania inwentaryzacji budynku. Wynik, czyli wartości współczynnika EP przedstawiany jest w postaci graficznej.
Generowanie świadectwa i płatności
Wszystkie narzędzia BuildDesk Energy Software są bezpłatnie udostępnianie za pomocą Port@lu BuildDesk. Również z programu BuildDesk Energy Certificate, można korzystać bez żadnych opłat na stronie https://portal.builddesk.pl.
Użytkownik ponosi koszty dopiero po zakończeniu projektowania świadectwa, jeśli chce wygenerować jego ostateczną wersję, zgodną z rozporządzeniem. Płatności odbywa się przez połączenie z Port@lem BuildDesk i dokonanie zakupu kredytów poprzez serwis Płatności.pl, przy pomocy szeroko dostępnych form takich jak karty płatnicze, kredytowe i przelewy bankowe. Jeżeli konto użytkownika jest odpowiednio zasilone finansowo może on uzyskać plik PDF zawierający świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Po pomyślnym wygenerowaniu certyfikatu z konta użytkownika zostanie pobrana właściwa ilość kredytów. Wszystkie informacje na temat sposobu korzystania z tego rozwiązana są szeroko omówione w plikach pomocy dołączonych do oprogramowania.
Gotowe projekty
W Polsce rocznie sprzedaje się ponad 80 tys. gotowych projektów domów jednorodzinnych. Każdy z tych budynków zgodnie z aktualnym prawem będzie musiał posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Nowe rozporządzenia ministerialne wprowadzają również konieczność oszacowania wartości współczynnika EP już na etapie projektowania budynku.
W celu znacznego ułatwienia pracy projektantom, BuildDesk Polska udostępnieni w najbliższym czasie bazy danych koniecznych do obliczenia świadectw charakterystyki energetycznej, przygotowane dla projektów domów gotowych, oferowanych przez najbardziej znane polskie pracownie architektoniczne. – Skróci to i ułatwi pracę projektantów, którzy nie będą musieli wprowadzać wszystkich danych budynku, a zwłaszcza danych geometrycznych i technologicznych, koniecznych do wystawienia świadectwa energetycznego. Zamiast tego będą mogli wprowadzić tylko modyfikacje w stosunku do projektu wyjściowego, zakupionego w pracowni – mówi Pawlak.
Projektowana charakterystyka energetyczna budynku
Rozporządzenie w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego wprowadza konieczność sporządzania opracowania projektowanej charakterystyki energetycznej budynku. BDEC oprócz możliwości wygenerowania świadectwa posiada również możliwość przygotowania opracowania zgodnego z założeniami ww. rozporządzenia. Pozwala to projektantom na przygotowanie zarówno projektowanej charakterystyki, jak i świadectwa korzystając tylko z jednego programu. Dane raz wprowadzone pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Podobnie jak świadectwo, takowe opracowanie w wersji końcowej (plik PDF) będzie odpłatne.
Certyfikacja budynków z systemami chłodzenia i inne usługi Port@lu BuildDesk
Rozporządzenie w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków przedstawia odrębny sposób obliczania świadectwa energetycznego, jeśli w budynku występuje system chłodzenia. BuildDesk Energy Certificate zostanie wyposażony w wariant przeliczania świadectwa dla budynków z systemem chłodzenia podczas najbliższej aktualizacji programu.
– Planujemy poszerzyć Port@l BuildDesk o inne aplikacje i dodatki, które znacząco ułatwią pracę projektantom. Z uwagi na zakres informacji dostępnych w ramach świadectwa energetycznego budynku i jego formę, wydaje się bardzo istotnym wprowadzenie innych obliczeń, które pozwolą na bardziej szczegółową analizę budynku, na przykład wymagania dotyczące wskaźnika zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku wyznaczanego wg PN-EN ISO 13790 lub wymagania dotyczące współczynnika temperaturowego fRsi – zapowiada Pawlak.