Miniony rok był przełomowy dla rynku mieszkaniowego. W porównaniu z rokiem 2016 o 8,5% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, a także zgłoszono o 21,6% więcej projektów budowlanych. Niemal dwudziestoprocentowy wzrost odnotowano również w liczbie rozpoczętych budów.
Jakie zmiany dla firm wykonawczych przyniesie rok 2018 – prognozują liderzy programu MULTICOMFORT Saint-Gobain.
Optymalizacja rozwiązań
W związku z trwającym od końca 2016 r. boomem mieszkaniowym drożeją materiały budowlane, niektóre usługi oraz sama praca fachowców. Dla firm racjonalnym wyjściem z tej sytuacji i najprostszym sposobem szukania oszczędności jest maksymalne skrócenie czasu budowy, ograniczenie liczby ekip zaangażowanych w prace oraz maksymalna kontrola nad wykorzystywanymi materiałami. To wszystko zapewnia budownictwo prefabrykowane i modułowe w technologii szkieletu drewnianego lub stalowego.
Fot. MULTICOMFORT Saint-Gobain
Szansa dla firm
W związku ze zmianami w warunkach technicznych wchodzącymi w życie od 2021 r. można spodziewać się kolejnych udoskonaleń w zakresie produkcji materiałów budowlanych oraz nowych propozycji rozwiązań systemowych. Być może następne miesiące przyniosą przedsiębiorstwom zajmującym się prefabrykacją zmianę w postaci zwiększenia produkcji w Polsce tak, jak ma to miejsce w Szwecji, Niemczech czy Austrii. – Zmiana może przyjąć kształt popularnego w Anglii modelu biznesowego, bazującego na specjalizacji i podziale zadań przy produkcji prefabrykatów. Kiedy jedno przedsiębiorstwo produkuje elementy, inna firma może zajmować się tylko ich montażem – mówi Piotr Dąbkowski, krajowy menadżer sprzedaży Prefab & MULTICOMFORT. Tym samym wzrost popularności technologii szkieletowej i prefabrykacji przyniesie szanse na przebranżowienie lub rozszerzenie działalności wielu przedsiębiorców.
Potrzeba standardów
Sytuacja na rynku mieszkaniowym niesie również zmiany po stronie konsumenta – staje się on znacznie bardziej wymagający. Co za tym idzie firmy wykonawcze muszą brać pod uwagę nowe możliwości rozwoju i poszerzenia oferty. – Aby ułatwić przedsiębiorstwom wykonawczym adaptacje wyższych wymagań technologicznych, Saint-Gobain w dalszym ciągu rozwija program certyfikacji nowych budynków niskoenergetycznych MULTICOMFORT Saint-Gobain, który na każdym kroku wspiera w projektowaniu oraz budowie obiektów o parametrach wyższych niż energooszczędne. Program jest otwarty dla wszystkich wykonawców i deweloperów wprowadzających rozwiązania niskoenergetyczne w ofercie domów jednorodzinnych murowanych, prefabrykowanych i szkieletowych – mówi Piotr Dąbkowski. Dostosowanie do wyższych wymogów determinują również warunki techniczne 2021.