Producenci styropianu dadzą konsumentom gwarancję jakości

20.08.2012

Rozpoczął się pierwszy etap Programu Gwarancji Jakości Styropianu (edycji 2012). Celem Programu jest ochrona uczciwej konkurencji oraz wspieranie i upowszechnianie dobrych standardów na rynku wyrobów ze styropianu. Inicjatywa przewiduje szeroko zakrojone działania pro konsumenckie: informacyjne, standaryzacyjne oraz kontrolne. Przedsięwzięciu patronuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS). Podobne programy od wielu lat skutecznie funkcjonują niemal w całej Europie, w tym u większości naszych sąsiadów.

Warunkiem udziału w programie jest m.in. zobowiązanie się producenta do czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania konsumentów o cechach deklarowanych oferowanego styropianu. Uczestnicy programu opatrzą swoje wyroby dodatkową tabelą wielkości 10×30 cm, w której znajdą się dane nt. najważniejszych cech deklarowanych wyrobu: wartości CS (odporności na odkształcenia), współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) oraz minimalnej wagi (gęstości/m3).

 

 

Tabela ułatwi weryfikację deklarowanych cech wyrobu oraz umożliwi kontrolę ich zgodności z rzeczywistością przez samych klientów. – Umożliwienie konsumentom weryfikacji jakości styropianu na rynku jest nowością programu. Szczególnie ważna w tym zakresie będzie ostatnia kolumna tabeli wskazująca minimalną wagę danej odmiany. Pozwoli to łatwo, skutecznie oraz, co najważniejsze, samodzielnie wykonać test jakości styropianu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu i porównać wynik z zadeklarowaną na opakowaniu wartością – tłumaczy Kamil Kiejna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Jak podkreśla prezes PSPS, styropian to bardzo dobry materiał termoizolacyjny, z ugruntowaną na polskim rynku pozycją – Jako jego producenci mamy świadomość, że konsument wybiera styropian nierzadko tylko raz w życiu. Chcemy, by robił to świadomie, z poczuciem pewności, że kupuje bezpieczny i pełnowartościowy produkt. Dobry wybór ułatwią klientom ci producenci, którzy odważą się przystąpić do programu i oznakować wyroby zgodnie z jego założeniami. Już teraz listę uczestników programu można sprawdzać na stronie PSPS – podpowiada Kamil Kiejna.

 

 

Do Programu Gwarancji Jakości Styropianu przystąpiły już: AUSTROTHERM Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo BARDA Sp. z o.o., Dom-Styr Sp. j., PPU Ekobud Sp. z o.o., Zakład Produkcji Styropianu Eurotermika, FWS Fabryka Wyrobów Styropianowych Sp. z o.o., GENDERKA Sp. z o.o., ZBWMB Jan Gutkowski, Knauf Industries Polska Sp. z o.o., Neotherm Sp. j., NTB Sp. z o.o., Paneltech Sp. z o.o., Promax Sp. z o.o., Styrokon Sp. z o.o., Styropian Plus Sp. z o.o., Wytwórnia Styropianu Styromap Sp. j., Styropoz Sp. z o.o., Termex Sp. z o.o.

Uczestnikiem programu może zostać każdy producent styropianu działający na polskim rynku. Przystąpienie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wywiązanie się z wymogów Programu potwierdzone zostanie przyznaniem tytułu Rzetelny Producent Styropianu Programu Gwarancji Jakości Styropianu. – Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu dobro branży styropianu w Polsce. Udział w programie będzie bardzo ważnym i czytelnym komunikatem dla rynku budowlanego i konsumentów – dodaje prezes PSPS.

 

 

Równolegle z realizacją Programu Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu przygotowuje szereg materiałów, które pozwolą zrozumieć oznakowanie wyrobów ze styropianu, stosowane określenia oraz znaczenie poszczególnych parametrów. Eksperci PSPS podpowiedzą też, na które z nich zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku.

Doświadczenia zdobyte przez naszą organizację w ramach dotychczasowych prac na rzecz standaryzacji jakości wyrobów ze styropianu wskazują, że dla zapewnienia trwałego efektu nie wystarczą same tylko czynności kontrolne, w szczególności jednorazowe czy wyrywkowe. Z tego względu obecnie poprzedzamy je szeroko zakrojonymi działaniami standaryzacyjnymi, te zaś – informacyjnymi, skierowanymi do samych konsumentów. Wszystkie prace z założenia mają być procesem ciągłym – zaznacza Kiejna.

Jesienią 2012 r. niezależna komisja we współpracy z notyfikowanym laboratorium badawczym przeprowadzi pobór wyrobów z rynku i kontrolę ich jakości. Weryfikacji podlegać będzie zarówno to, czy paczki styropianu oznaczone są prawidłowo, jak i to, czy deklarowane przez producenta parametry wyrobu są zgodne z rzeczywistością. Producenci, których wyroby dwukrotnie pozytywnie przejdą taką kontrolę, otrzymają Certyfikat i Znak Jakości Styropianu. Firmy, których wyroby uzyskają wyniki negatywne, będą musiały liczyć się z konsekwencjami, także prawno-administracyjnymi. Regularnym monitoringiem rynek styropianu będzie objęty również w kolejnych latach, w następnych edycjach programu.

Wszelkie informacje na temat Programu Gwarancji Jakości Styropianu dostępne są na stronie internetowej PSPS w zakładce: http://producencistyropianu.pl/pl/program_gwarancji_jakosci_styropianu_psps.php

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in