Priorytetowe obszary działalności Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2010 r. to temat, który Główny Inspektor przedstawił mediom podczas konferencji prasowej w dniu 18 lutego.
Chcemy zespolić się z wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska – zapowiedział pierwszy priorytet Pan Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Środowiska, w 2010 roku nastąpi reforma, ukierunkowana na scentralizowanie Inspekcji Ochrony Środowiska, na wzór Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Polegać będzie na odłączeniu (odzespoleniu) wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wraz z laboratoriami od wojewodów oraz na podporządkowaniu ich GIOŚ. To drugi etap podjętej przez MŚ reformy służb ochrony środowiska, która zakłada utworzenie silnej centralnej organizacji, mającej swoje regionalne oddziały. Pierwszym jej etapem było utworzenie GDOŚ.
Rozwiązanie takie pozwoli m.in. na specjalizację laboratoriów i uwolni je od ograniczeń w działaniu. Wówczas doposażenie ich w nowszą aparaturę, będzie się odbywać wg klucza specjalizacyjnego. Podniesie to efektywność wykorzystania aparatury, a co za tym idzie, obniży koszty wyposażenia laboratoriów.
Reformie tej powinno towarzyszyć poszerzenie uprawnień oraz wzmocnienie skuteczności działań w ochronie przyrody.
W 2010 roku zostanie doszczelniony system opłat. Główny Inspektor posiada wiedzę na temat problemu, jakim są deklaracje podmiotów korzystających ze środowiska, zaniżonych wielkości opłat środowiskowych, w stosunku do tych, jakie rzeczywiście powinny uiszczać z tytułu wielkości emitowania przez nie zanieczyszczeń. Przykładem są stacje benzynowe. W celu rozwiązania tego problemu w GIOŚ trwają prace nad doskonalszą wersją rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń (PRTR). Przedmiotowy rejestr zwiększy możliwości marszałków (pobierających opłatę za korzystanie ze środowiska) weryfikacji wpływu środków z faktycznie należnymi.
Główny Inspektor planuje także zintensyfikować kontrole podmiotów gospodarczych, podlegających dyrektywie IPPC (podmioty mające obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego na funkcjonowanie w UE instalacji przemysłowej), które na dużą skalę korzystają ze środowiska i jego zasobów naturalnych.
Kolejnym priorytetem Inspekcji będzie kontynuacja oraz wzmocnienie dialogu z przedstawicielami z sektora przemysłu, biznesu, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz innych organizacji międzynarodowych w celu wspólnego rozwiązywania problemów w systemie zagospodarowania określonych strumieni odpadów (m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, oleje przepracowane, paliwa alternatywne). W tym celu, z inicjatywy Głównego Inspektora, został opracowany program partnerstwa administracyjno-przemysłowego. Jego celem jest aktywne współdziałanie, wypracowanie skutecznych metod postępowania z poszczególnymi strumieniami odpadów, a także bezpieczne dla środowiska ich transgraniczne przemieszczanie.
Główny Inspektor planuje kontynuować działalność kontrolną, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami. Mowa tu o rozpoczętym cyklu kontrolnym składowisk odpadów oraz o nowym cyklu kontrolnym, dotyczącym składowisk odpadów biodegradowalnych, a także opakowań szklanych. Ściślejszej kontroli zostaną poddane także podmioty odzyskujące sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Rok 2010 to rok zamykania składowisk odpadów komunalnych, które nie spełniają kryteriów unijnych.
Źródło: GIOŚ