Powstało Laboratorium Mikrosystemów i Nanostruktur w Piasecznie

03.04.2012

Skanska zakończyła budowę laboratorium w Piasecznie. Prace o wartości 6,6 mln zł brutto wykonano na zlecenie Instytutu Technologii Elektronowej. Czas realizacji wyniósł 9 miesięcy.

W ramach inwestycji Skanska wykonała dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 1200 m kw., połączony z istniejącym budynkiem laboratorium. We wnętrzu zrealizowano także pomieszczenia laboratoryjne o klasie czystości powietrza 10 000 wg skali FS209D. Skala ta reguluje maksymalną dopuszczalną liczbę cząstek pyłków w m. sześć. powietrza. W pomieszczeniach tych zainstalowane będą są urządzenia technologiczne umożliwiające przeprowadzanie procesów niezbędnych do wytwarzania przyrządów ze związków półprzewodnikowych: fotolitografii, osadzania cienkich warstw, trawienia suchego i mokrego oraz wygrzewania, wykorzystywanych w procesach mikroelektroniki, optoelektroniki, fotoniki i mikrosystemów. W wybudowanym przez nas obiekcie znajdują się także pomieszczenia biurowe dla pracowników instytutu.

 

 

W ramach zleconych prac w nowym Laboratorium Mikrosystemów i Nanostruktur w Piasecznie zamontowano instalację wentylacji mechanicznej z regulacją temperatury oraz wilgotności. W pomieszczeniach laboratoryjnych zastosowano filtry absolutne. Mają one za zadanie trzystopniowe wyłapanie cząsteczek zanieczyszczeń mechanicznych. Oprócz typowych instalacji gazowych, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznej i teletechnicznej w budynku powstały także nietypowe instalacje, tj.: instalacja gazów technologicznych suchego azotu, próżnia centralna i sprężonego powietrza oraz wody dejonizowanej. Będą one wykorzystywane przez tzw. digestoria, czyli oszklone komory laboratoryjne, z których za pomocą wentylatora lub naturalnego ciągu usuwane są szkodliwe gazy.

Obiekt laboratorium wykonany przez Skanska będzie wykorzystywany przez Zakład Technologii Mikrosystemów i Technologii Nanostruktur Krzemowych, który stanowi część Instytutu Technologii Elektronowej. Instytut jest czołowym polskim centrum badawczo-rozwojowym, skupiającym się na technologii i elektronice półprzewodnikowej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in