Powstaje zielony biurowiec Atrium 1 w Warszawie

27.09.2012

Na początku roku Skanska Property Poland rozpoczęła budowę Atrium 1, który powstaje w Warszawie przy Rondzie ONZ. Ze względu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań minimalizujących wpływ obiektu na środowisko naturalne będzie to zielony biurowiec. Niektóre z technologii wykorzystanych przez dewelopera, jak np. system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, to rozwiązania pionierskie, które pojawią się w Polsce po raz pierwszy.

Atrium 1, którego oddanie do użytku planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku, zaoferuje łącznie 18 000 m2 powierzchni najmu. Obiekt będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne, które budowane są przy  zastosowaniu metody podstropowej. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powstaje strop kondygnacji -1, następnie wybierana jest spod niego ziemia do poziomu -3, gdzie wylewany jest kolejny strop. Dopiero wtedy budowany jest poziom -2. Prowadzone w ten sposób prace sięgnęły już poziomu -4, czyli głębokości 16 m. Obecnie trwają przygotowania do wylania tzw. płyty fundamentowej. Zaletą tej metody jest minimalizacja wpływu budowy na sąsiednie budynki.

 

 

Zastosowanie przez dewelopera innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych, energooszczędnych systemów pozwoli na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii w budynku – w przypadku Atrium 1 będzie on o co najmniej 50% niższyniż w budynkach referencyjnych, to znaczy takich, które spełniają polskie normy. Sukces ten możliwy będzie dzięki wykorzystaniu m.in. sytemu geotermalnego chłodzenia i ogrzewania. Stanowiące jego część sondy gruntowe docierają na głębokość aż 200 m pod ziemią. W ich wnętrzu krążyć będzie woda, nośnik ciepła lub chłodu w zależności od pory roku. Energię niezbędną do funkcjonowania geotermy produkować będą panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Biurowiec będzie dodatkowo chłodzony dzięki systemowi tzw. free coolingu,  wykorzystującego zimne powietrze pochodzące z zewnątrz. Zużycie energii obniżone zostanie także poprzez zastosowanie okien z potrójnymi szybami pozwalającymi ograniczyć straty ciepła w zimie oraz podwójnej fasadyz zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi przez system BMS, chroniącej budynek przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Z kolei system wentylacji wykorzystywać będzie aż o 60% energii mniej w porównaniu do systemów używanych tradycyjnie. Wszystkie wyżej wymienione technologie oraz wiele innych rozwiązań to nie tylko ogromna oszczędność energii, ale też znacznie niższe koszty.

Oszczędności przyniesie nie tylko niższe zużycie energii –zastosowane zostaną również nowoczesne technologie pozwalające w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody pitnej do celów innych niż jej pierwotne przeznaczenie. Znajdzie się tam zbiornik na wodę szarą (woda powstała po umyciu rąk) i deszczową, która po wstępnym oczyszczeniu wykorzystywana będą do spłukiwania toalet, a także wodooszczędna armatura i toalety oraz bezwodne pisuary. W rezultacie przewiduje się, że zużycie wody będzie niższe o niemal 70% w porównaniu do budynków referencyjnych, co przekłada się na oszczędność 7 370 500 litrów wody w ciągu roku.Biurowiec został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J.

 

 

Atrium 1 to kolejny krok Skanska Property Poland w dążeniu do stworzenia biurowców samowystarczalnych, które generować będą tyle energii, ile same zużywają. Aby zilustrować coraz bardziej ambitne cele i pionierskie rozwiązania, nad którymi pracuje firma, Skanska opracowała własną skalę porównawczą dla obiektów biurowych – Paletę Kolorów Skanska (Skanska Color PaletteTM). Paleta obejmuje wachlarz kolorów od waniliowego, poprzez zielony, aż po głęboką zieleń (ang. Deep Green), która oznacza rozwiązania najbardziej środowiskowo zaawansowane, takie jak w Atrium 1. Z tego też względu biurowiec ten określany jest jako pierwszy w Polsce budynek Deep Green. Kryteria, które wykorzystywane są w Palecie Kolorów Skanska, to zużycie energii, wody pitnej, zastosowane materiały oraz emisja CO2.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in