Powstaje basen olimpijski w Łodzi

04.11.2014

Politechnika Łódzka wybrała STRABAG na generalnego wykonawcę I etapu budowy Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego. Inwestycja w stanie surowym zamkniętym z dwoma gotowymi basenami pływackimi, łącznie z 10-torowym basenem olimpijskim, powstanie na terenie kampusu politechniki do końca 2016 r.

W Łodzi powstanie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju wraz z wyczekiwanym w regionie basenem olimpijskim. Tego typu basenów w Polsce jest niewiele. Muszą posiadać co najmniej 8 torów pływackich, osiągać długość 50 m, szerokość 25 m i głębokość min. 2 m. Budowa basenu olimpijskiego wiąże się ze spełnieniem wysokich standardów wyznaczanych przez Światową Federację Pływacką FINA (fr. Fédération Internationale de Natation) i uzyskaniem homologacji Polskiego Związku Pływackiego. Dzięki temu obiekt będzie przygotowany do organizowania najważniejszych imprez pływackich, łącznie z Igrzyskami Olimpijskimi i Mistrzostwami Świata. Parametrami technicznymi wyróżniać się będzie również drugi, 30-metrowy basen, który powstanie w centrum sportowym Politechniki Łódzkiej. Wyposażony zostanie w wielopoziomową wieżę do skoków o wysokości 14 m z trampolinami i podestami. Ruchome dno pozwoli na regulowanie zbiornika do głębokości 5 m, dzięki czemu basen będzie należał do najgłębszych w Polsce.

 

 

Kontrakt STRABAG obejmuje wybudowanie centrum sportowego w stanie surowym zamkniętym z gotową częścią, w której powstanie basen olimpijski i głęboki. Do kluczowych zakresów realizacji należy prowadzenie prac przy budowie basenów wg ścisłych wytycznych FINA oraz precyzyjny montaż dźwigarów przestrzennych o dużej rozpiętości, które są częścią stalowej konstrukcji dachu. Prace przy realizacji inwestycji rozpoczęły się wraz z przekazaniem placu budowy 28 października br.

Wartość kontraktu wynosi ponad 77,5 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Łódź oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 

 

Kontrakt w liczbach:

– powierzchnia terenu 19 500 m²

– powierzchnia zabudowy 12 000 m²

– powierzchnia użytkowa 28 000 m²

– kubatura 281 000 m³

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in