Potok Wiczliński w Gdyni – rusza budowa

08.10.2019

Gdynia rozpoczyna jedną z kluczowych inwestycji związanych z odprowadzaniem wód opadowych. To odtworzenie koryta Potoku Wiczlińskiego, budowa zbiorników retencyjnych, przepustów i rowów.

 

Inwestycję zrealizuje Zakład Projektowo-Wykonawczy H-BUD H. Szukalski z Sopotu – firma specjalizująca się w budowie obiektów hydrotechnicznych. Koszt przedsięwzięcia to 33 miliony złotych. Gdynia na ten cel uzyskała bardzo wysokie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Środowiska. Prace będą trwały dwa lata.

 

Fot. Michał Miegoń / UM Gdyni

 

Potok Wiczliński w Gdyni to naturalny ciek wodny, który kiedyś odpowiadał za odprowadzanie wód deszczowych. Dzisiaj przez dynamiczny rozwój infrastruktury na terenie Chwarzna-Wiczlina tereny te uległy dużym przekształceniom. Zmiany przyczyniły się do zmniejszenia potencjału retencyjnego.

 

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia teren będzie zabezpieczony przed podtopieniami i możliwa będzie budowa docelowej infrastruktury drogowej. Powstanie urokliwa trasa spacerowa, w ciągu której znajdzie 26 progów retencyjnych, które podczas opadów deszczu będą się zamieniały w kaskady rzeczne.

 

Polecamy też: Kanalizacja ogólnospławna i rozdzielcza – oddziaływanie na środowisko

Potok Wiczliński w Gdyni. Zakres prac:

  • roboty przygotowawcze,
  • usunięcie kolizji z istniejącym uzbrojeniem nadziemnym i podziemnym,
  • odtworzenie koryta Potoku Wiczlińskiego wraz z regulacją istniejącego koryta na łącznej długości 2994 m oraz budową 26 progów retencyjnych,
  • budowa suchego zbiornika retencyjnego „Wiczlino-Zielenisz" o pojemności 60 tys. 300 m3
  • budowa suchego zbiornika retencyjnego „Obwodnica" na rzece Kaczej o pojemności 40 tys. 640 m3 wraz z regulacją rzeki Kaczej na długości 468 m,
  • przebudowa rowu przy ulicy Śliskiej,
  • budowa przepustów, w tym przepustu pod obwodnicą Trójmiasta,
  • modernizacja istniejącej drogi leśnej jako drogi eksploatacyjnej potoku oraz budowa nowych odcinków dróg eksploatacyjnych i oświetlenia budowli przy zbiorniku.

 
Powyższe prace wykonane zostana w pierwszym etapie projektu. W drugim zostanie wybudowany m.in. zbiornik retencyjny „Wiczlino-Szkoła”, wraz z drogą eksploatacyjną i oświetleniem.
 

Zadania, realizowane w ramach dwóch dużych projektów „deszczówkowych” są kontynuacją działań inwestycyjnych, podjętych w ramach projektu pod nazwą „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni”. Wartość tego projektu wyniosła ponad 30 milionów złotych, przy unijnym dofinansowaniu w kwocie 24,8 mln złotych.

 
Projekty realizowane są przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich. Łączna suma przyznanych Gdyni dotacji to prawie 63 miliony złotych.

 

Urząd Miasta Gdyni

 

Zobacz też: Woda deszczowa – gromadzenie i wykorzystywanie w budynkach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in