Posiedzenie Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB

26.03.2025

Członkowie komisji obradowali 25 lutego 2025 r. w trybie hybrydowym. W spotkaniu uczestniczyli: Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB, Krzysztof Latoszek, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB, Krzysztof Zając, radca prawny, a także zainteresowani tematyką usług transgranicznych przedstawiciele okręgowych izb.

 

 

Wszystkich zebranych w siedzibie PIIB oraz uczestniczących w trybie online powitał Andrzej Pawłowski, przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB. Na wstępie zreferował krótko zakres i treść materiałów dotyczących świadczenia usług transgranicznych w Polsce, które zostały zaopiniowane przez prawnika. Przedmiotem rozmów w trakcie posiedzenia oraz dalszych prac miał być ujednolicony na szczeblu centralnym wzór wystawianych zaświadczeń oraz nowa ścieżka ich obsługi informatycznej poprzez serwis BUDINFO (aktualnie wszystkie zaświadczenia wypisywane są ręcznie).
Jak zaznaczył przewodniczący, zgodnie z początkową koncepcją członków komisji wystawiane zaświadczenia miałyby przypominać te, które wydawane są członkom Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Następnie rozpoczęto szczegółowe omawianie elementów zawartych w przedstawianych wzorach.
Dyskutowano na temat tego, gdzie będą ujęte ewentualne informacje o zakresie uprawnień i kontrakcie, którego dotyczą: w wystawianym zaświadczeniu czy w uchwałach podejmowanych w OIIB. Jak podkreślano, z prawnego punktu widzenia zaświadczenia dla Polaków i osób świadczących usługi transgraniczne powinny być takie same. Tego rodzaju dokument potwierdza tymczasowe członkostwo w PIIB i stanowi podstawę, by pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Przedmiotem rozważań zebranych było określenie, czy wielokrotnie składany wniosek (np. gdy budowa przedłuża się i zamiast roku trwa 3 lata) można uznać za pracę okazjonalną i tymczasową. W tym miejscu mecenas Krzysztof Zając przypomniał o regulacjach wprowadzonych przez Unię Europejską, zgodnie z którymi wniosek może być składany wielokrotnie. Członkowie komisji zwracali także uwagę na kwestie dotyczące potwierdzania (deklaratywnie/za okazaniem) posiadania wymaganej, aktualnej polisy w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo omówione zostały kwestie przepływu opłat za składki członkowskie pomiędzy okręgowymi izbami a PIIB w okresie przejściowym, tj. do czasu wdrożenia nowych wzorów zaświadczenia i funkcjonalności do serwisu BUDINFO. Następnie ustalono, że w trybie pilnym, z uwzględnieniem wniosków wynikających z dyskusji prowadzonej podczas posiedzenia, zostaną zaktualizowane materiały dotyczące usług transgranicznych opublikowane w portalu PIIB.
Kolejnym ważnym punktem posiedzenia było przedstawienie i zatwierdzenie sprawozdania Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB za 2024 r.
Następnie przewodniczący komisji przybliżył zebranym kalendarz posiedzeń ECCE i ECEC (europejskich organizacji, których członkiem jest PIIB) w bieżącym roku. Znajduje się w nim: realizowane w marcu 80. Zgromadzenie Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa (ECCE), organizowane w Funchal na Maderze, gdzie m.in. omawiane będą starania o wprowadzenie w UE wspólnych ram kształcenia. Kolejne, 81. Zgromadzenie ECCE odbędzie się w Splicie w okresie jesiennym. Jak zaznaczył przewodniczący komisji, proponuje się, aby jedno z kolejnych spotkań organizacji, np. jesienią 2026 r., odbyło się w Warszawie.

– Jeśli chodzi o drugą z naszych partnerskich organizacji, czyli Europejską Radę Izb Inżynierskich (ECEC), to najbliższe zgromadzenie generalne zaplanowano na 16–17 maja w Luksemburgu. W trakcie tego spotkania PIIB reprezentować będzie Filip Pachla, wiceprezes KR PIIB i członek Komisji Współpracy z Zagranicą, pełniący obecnie funkcję skarbnika ECEC – powiedział Andrzej Pawłowski.

W trakcie obrad omówiono polską część przygotowywanego z inicjatywy ECCE wydawnictwa na temat zawodu inżyniera budownictwa w Europie. W publikacji, która ukaże się prawdopodobnie jesienią 2025 r., obok materiałów z innych krajów zawarte będą informacje o profilu działalności PIIB oraz jej historii. W poszczególnych rozdziałach opisane zostaną: system edukacji inżynierów budownictwa w Polsce, statystki dotyczące studentów, procedura uznawania kwalifikacji zawodowych (przygotowane we współpracy z Krajową Komisją Kwalifikacyjną PIIB), podstawy prawne zawodu oraz etyka, rodzaje zawieranych kontraktów (rozdział opracowany przez prof. Joannę Smarż), podatki i zarobki inżynierów, ubezpieczenia (rozdział zredagowany przez Marię Tomaszewską-Pestkę z Ergo Hestii), praktyka inżynierska i formy zatrudnienia, dostęp do kursów stacjonarnych oraz szkoleń online (przygotowane we współpracy z Komisją Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego KR PIIB), promocja zawodu, technologie komunikacji (narzędzia informatyczne), zdrowie i bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój. Ten sam układ będą miały informacje ze wszystkich europejskich państw zaproszonych przez ECCE do udziału w tym przedsięwzięciu, co umożliwi łatwe i szybkie ich pozyskiwanie z obszarów objętych publikacją.
W dalszej części posiedzenia przewodniczący poinformował o propozycji nawiązania współpracy ze strony hiszpańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Dróg, Kanałów i Portów, którą zebrani uznali za wartą rozważenia.
Ustalono, że kolejne spotkanie komisji odbędzie się w drugiej połowie maja 2025 r.

 

Joanna Karwat

 

Fot. © Pachita – stock.adobe.com

 

Czytaj także:

Działania Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB

Polsko-Szwedzkie Forum Budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in