Polenergia uzyskała finansowanie farm fotowoltaicznych

23.10.2019

ING Bank Śląski sfinansuje budowane przez Polenergię farmy fotowoltaiczne.Transakcja o wartości 44,5 mln PLN jest jedną z największych w 2019 roku na polskim rynku odnawialnych źródeł energii i pozwala na realizację projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy do 20 MW.

 

Polenergia uzyskała kredyt refinansujący nakłady na budowę 8 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW zlokalizowanych w gminie Sulechów w województwie lubuskim. Kwota kredytu wyniesie nie więcej niż15,5 mln PLN, a jego spłata potrwa do czerwca 2034 roku. Oprocentowanie równe jest stawce WIBOR 3M powiększonej o marżę banku. Budowa farm fotowoltaicznych w Sulechowie dobiega końca. Planowany termin rozpoczęcia eksploatacji to styczeń 2020 roku. Szacowana roczna produkcja wyniesie ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tysiąca gospodarstw domowych. Wszystkie obecnie realizowane projekty fotowoltaiczne Polenergii wygrały aukcję w 2018 roku i uzyskały prawo do pokrycia przez15 lat ujemnego salda w odniesieniu do ceny energii elektrycznej zaoferowanej w aukcji.

Polecamy: Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na wodzie

 

Fot. pixabay / jaidee

 

Umowa kredytu przewiduje również udzielenie finansowania na budowę oraz obsługę podatku VAT kolejnych farm fotowoltaicznych Grupy o łącznej mocy do 12 MW w kwocie nie większej niż 29 mln PLN. Warunkiem realizacji tej części umowy kredytowej jest m.in. wygrana projektów Polenergii w planowanej na 2019 rok aukcji dla odnawialnych źródeł energii oraz podjęcie przez spółkę pozytywnej decyzji inwestycyjnej.

 

Sprawdź też: Farmy fotowoltaiczne PGE na gruntach PKP

 

Finansowanie projektów Polenergii w wysokości 44,5 mln PLN zostało udzielone na zasadzie project finance. Jest to jedno z pierwszych tego typu finansowań farm fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym na polskim rynku. Jedną z zalet project finance jest dywersyfikacja ryzyka pomiędzy wszystkich uczestników projektu.

 

Rynek fotowoltaiki w Polsce napędzany jest przez stale spadające koszty budowy tego typu instalacji, korzystne rozwiązania prawno-finansowe dla prosumentów oraz atrakcyjny system wsparcia dla projektów o mocach powyżej 50 kW. Temu segmentowi pomagają także rządowe zapowiedzi dotyczące kontynuacji wsparcia dla fotowoltaiki i jej istotnego znaczenia w polityce energetycznej kraju. Ministerstwo Energii planuje aukcje na 2020 rok, a w zapowiadanych na przełom listopada i grudnia 2019 aukcjach zakontraktowanych ma być 750 MW w projektach fotowoltaicznych do 1 MW oraz 2500 MW dla projektów powyżej 1 MW z segmentu energetyki wiatrowej i fotowoltaiki łącznie.

 

Polenergia planuje udział w obu aukcjach z końcówki 2019 roku. W przypadku projektów elektrowni fotowoltaicznych łączna ich moc zgłoszona do akcji wynosić będzie do 12 MW. Kolejne inwestycje fotowoltaiczne o mocy 30 MW znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Spółka zamierza realizować swoje projekty w oparciu o doświadczonych, sprawdzonych dostawców i wykonawców oraz w oparciu o dobrą współpracę z lokalnymi władzami i właścicielami gruntów.

 

Polenergia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in