1 grudnia 2015 r. nadszedł czasna podsumowanie roku obfitującego w wydarzenia związane z 70-leciem działalności Instytutu Techniki Budowlanej.
Z tej okazji w Pałacu Prymasowskim w Warszawie z kierownictwem i pracownikami ITB spotkali się przedstawiciele urzędów centralnych oraz organizacji, stowarzyszeń, uczelni, instytutów i firm od lat współpracujących z instytutem. Przybyli m.in. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jacek Szer i Paweł Ziemski, jego zastępcy, Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Jaromir Grabowski, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Andrzej R. Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, Zbigniew Grabowski, Honorowy Prezes PIIB, Ryszard Trykosko, przewodniczący PZITB, Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Wojciech Radomski, przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Antoni Rogalski, dziekan Wydziału Nauk technicznych PAN, Luc Bourdeau, prezydent Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa (ENBRI), Yannick Lemoigne, prezydent europejskiej Organizacji ds. Oceny technicznej (EOTA).
Gospodarzami spotkania byli Marcin M. Kruk, dyrektor ITB, i Anna Panek, jego zastępca, a uroczystość jubileuszu została połączona z sympozjum „Strategia instytutów badawczych budownictwa”. Jak wyjaśniał dyrektor Kruk, temat sympozjum był wynikiem poszukiwań odpowiedzi na oczekiwania rynku względem instytutów badawczych.
Marcin Kruk i Anna Panek
Część merytoryczną uroczystości rozpoczął prof. Wojciech Radomski ciekawym referatem „Nauka w inżynierii lądowej a rola Instytutu Techniki Budowlanej”. Profesor starał się wyjaśnić, co różni naukę od techniki, zauważając przy tym, że niejednokrotnie to praktyka wyprzedza teorie i reguły normalizacji. Barbara Rymsza z Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) omówiła kryteria ocen działalności instytutów badawczych, których w Polsce mamy aż 116.
Podczas jubileuszu wszyscy pragną usłyszeć szczegóły dotyczące historii jubilata, toteż z wielkim zainteresowaniem wysłuchano opowieści o dziejach ITB prof. Lesława Brunarskiego, byłego przewodniczącego Rady Naukowej ITB, oraz Stanisława Wierzbickiego, dyrektora ITB w latach 1997-2007, a także związanych z instytutem wspomnień wielu gości. Obecną strategię ITB przedstawił w skrócie dyrektor M. Kruk. Podał wyznaczone cele i zaznaczył, że są dwa filary, na których oparta jest strategia: rozwój naukowy i współpraca z rynkiem.
24 maja 1945 r. został powołany Instytut Badawczy Budownictwa, który od 1949 r. działa pod nazwą Instytutu Techniki Budowlanej. Do pierwszych zadań instytutu należały prace nad wykorzystaniem w konstrukcjach gruzobetonu ze zniszczonych obiektów. Od początku istnienia zadaniem ITB było również kształcenie kadr. Dotychczas w ITB obroniono 102 doktoraty.
Podczas jubileuszu mówiono wiele o przyszłości i przeszłości, wspominano zasłużonych pracowników, a na ręce dyrektora Kruka złożono mnóstwo gratulacji, m.in. Tomasz Żuchowski odczytał list z gratulacjami od ministra Andrzeja Adamczyka. Prezes Dobrucki, gratulując jubileuszu w imieniu PIIB, podkreślał podziw i szacunek dla innowacyjnych rozwiązań powstających dzięki ITB.
Pracownicy instytutu zostali wyróżnieni medalami, odznakami i okolicznościowymi dyplomami, a wiele firm otrzymało od ITB statuetki i listy gratulacyjne w podziękowaniu za wieloletnią współpracę.
Z okazji 70-lecia instytutu zostały wydane dwie monografie: „70 lat Instytutu techniki Budowlanej w polskiej i europejskiej przestrzeni badawczej” oraz „Strategia instytutów badawczych budownictwa”.
Krystyna Wiśniewska