Podsumowanie pięknego jubileuszu ITB. Rozwój naukowy i współpraca z rynkiem

14.01.2016

1 grudnia 2015 r. nadszedł czasna podsumowanie roku obfitującego w wydarzenia związane z 70-leciem działalności Instytutu Techniki Budowlanej.

Z tej okazji w Pałacu Prymasow­skim w Warszawie z kierow­nictwem i pracownikami ITB spotkali się przedstawiciele urzędów centralnych oraz organizacji, stowa­rzyszeń, uczelni, instytutów i firm od lat współpracujących z instytutem. Przybyli m.in. Robert Dziwiński, Głów­ny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jacek Szer i Paweł Ziemski, jego za­stępcy, Tomasz Żuchowski, podse­kretarz stanu w Ministerstwie In­frastruktury i Budownictwa, Jaromir Grabowski, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Andrzej R. Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, Zbigniew Grabowski, Hono­rowy Prezes PIIB, Ryszard Trykosko, przewodniczący PZITB, Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Pań­stwowej Straży Pożarnej, Wojciech Radomski, przewodniczący Komite­tu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Antoni Rogalski, dziekan Wydziału Nauk tech­nicznych PAN, Luc Bourdeau, prezy­dent Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa (ENBRI), Yannick Lemoigne, prezydent europej­skiej Organizacji ds. Oceny technicz­nej (EOTA).

Gospodarzami spotkania byli Marcin M. Kruk, dyrektor ITB, i Anna Panek, jego zastępca, a uroczystość jubile­uszu została połączona z sympozjum „Strategia instytutów badawczych budownictwa”. Jak wyjaśniał dyrektor Kruk, temat sympozjum był wynikiem poszukiwań odpowiedzi na oczekiwania rynku względem instytutów badaw­czych.

 

Marcin Kruk i Anna Panek

 

Część merytoryczną uroczystości rozpoczął prof. Wojciech Radomski ciekawym referatem „Nauka w inży­nierii lądowej a rola Instytutu Tech­niki Budowlanej”. Profesor starał się wyjaśnić, co różni naukę od techni­ki, zauważając przy tym, że niejed­nokrotnie to praktyka wyprzedza teorie i reguły normalizacji. Barbara Rymsza z Komitetu Ewaluacji Jed­nostek Naukowych (KEJN) omówiła kryteria ocen działalności instytu­tów badawczych, których w Polsce mamy aż 116.

Podczas jubileuszu wszyscy pragną usłyszeć szczegóły dotyczące histo­rii jubilata, toteż z wielkim zainte­resowaniem wysłuchano opowieści o dziejach ITB prof. Lesława Brunarskiego, byłego przewodniczącego Rady Naukowej ITB, oraz Stanisława Wierzbickiego, dyrektora ITB w latach 1997-2007, a także związanych z in­stytutem wspomnień wielu gości. Obecną strategię ITB przedstawił w skrócie dyrektor M. Kruk. Podał wy­znaczone cele i zaznaczył, że są dwa filary, na których oparta jest stra­tegia: rozwój naukowy i współpraca z rynkiem.

 

24 maja 1945 r. został powołany Instytut Badawczy Budownictwa, który od 1949 r. działa pod nazwą Instytutu Techniki Budowlanej. Do pierwszych zadań instytutu należały prace nad wykorzystaniem w kon­strukcjach gruzobetonu ze zniszczo­nych obiektów. Od początku istnienia zadaniem ITB było również kształce­nie kadr. Dotychczas w ITB obronio­no 102 doktoraty.

 

Podczas jubileuszu mówiono wiele o przyszłości i przeszłości, wspo­minano zasłużonych pracowników, a na ręce dyrektora Kruka złożono mnóstwo gratulacji, m.in. Tomasz Żuchowski odczytał list z gratulacja­mi od ministra Andrzeja Adamczyka. Prezes Dobrucki, gratulując jubile­uszu w imieniu PIIB, podkreślał podziw i szacunek dla innowacyjnych rozwiązań powstających dzięki ITB.

Pracownicy instytutu zostali wyróżnieni medalami, odznaka­mi i okolicznościowymi dyplo­mami, a wiele firm otrzymało od ITB statuetki i listy gratulacyj­ne w podziękowaniu za wielolet­nią współpracę.

Z okazji 70-lecia instytutu zo­stały wydane dwie monografie: „70 lat Instytutu techniki Bu­dowlanej w polskiej i europej­skiej przestrzeni badawczej” oraz „Strategia instytutów ba­dawczych budownictwa”.

 

Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in