Podpisanie umowy w sprawie terminalu naftowego w Gdańsku

10.04.2013

8 kwietnia br. spółka PERN „Przyjaźń” podpisała umowę z generalnym wykonawcą, konsorcjum IDS-BUD, na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I.

Pozostali uczestnicy konsorcjum to: Vahostav-SK z siedzibą w Żylinie (Słowacja), Vahostav – PL z siedzibą w Warszawie, PSJ Hydrotranzit z siedzibą w Bratysławie (Słowacja), Korporacja ALTIS-Holding z siedzibą w Kijowie na Ukrainie.

Realizowana inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów. W pierwszym etapie wykonana zostanie część przeznaczona dla ropy naftowej, kolejne etapy inwestycji będą przeznaczone na część paliwową i chemiczną. Terminal będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy. Pierwszy etap inwestycji będzie kosztował 415 mln zł, całość natomiast – ok. 826 mln zł.

Będzie to pierwszy w Polsce hub morski o pojemności magazynowej 700 tys. m³, z czego 400 tys. zostanie przeznaczone dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Budowa terminalu naftowego w Gdańsku, która rozpocznie się w tym roku, pozwoli Polsce na  międzynarodowy handel ropą naftową, paliwami oraz produktami chemicznymi. Budowa powinna ruszyć już w tym roku, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

 

Źródło: MTBiGM, wnp.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.