Rzeczowo i sprawnie przebiegło pierwsze w tej kadencji spotkanie delegatów Podlaskiej OIIB, poświęcone podsumowaniu pracy organów izby.
Pozytywny i „energiczny” był także wydźwięk wystąpień zaproszonych gości, których słowa „róbmy swoje” i „niech moc będzie z wami” mogą być doskonałym hasłem przewodnim w dalszej pracy izby.
Zjazd odbył się 17 kwietnia br. i zgromadził 82 na 105 uprawnionych delegatów. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością reprezentanci władz krajowych izby, województwa i stowarzyszeń technicznych, a także zaprzyjaźnionej Podlaskiej Izby Architektów.
Zjazd, jako sprawozdawczy, skoncentrowany był głównie na ocenie działalności izby w roku 2014. Pracę tę oceniono pozytywnie, zatwierdzając sprawozdania organów, wykonanie budżetu oraz udzielając absolutorium Okręgowej Radzie.
Obecny na zjeździe Andrzej Jaworski, skarbnik PIIB, w swoim przemówieniu przedstawił sukcesy i bolączki izby po 13 latach jej działalności, podkreślając jednocześnie wagę okresu stabilizacji, w jakim się ona obecnie znajduje: W tej stabilizacji izba osiąga coraz większe sukcesy. Należy do nich m.in. wprowadzenie niektórych z pożądanych przez nas zmian do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych oraz „ustawy dereguiacyjnej”. (…) Do naszych bolączek należy słabe czytelnictwo czasopism, frekwencja na szkoleniach, jak również ograniczony wpływ na legislację. Nie zniechęca to nas jednak do pracyi w myśl słów piosenki Wojciecha Młynarskiego, będziemy dalej „robić swoje”.
W dalszej części zjazd podjął decyzję odnośnie uzupełnienia składu komisji kwalifikacyjnej, zmniejszonego wskutek śmierci jej wiceprzewodniczącego, opowiadając się za objęciem mandatu przez kandydata, który w ostatnich wyborach do komisji uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
Jednym z poruszanych w trakcie dyskusji tematów było powiększenie siedziby izby. Ponieważ w tej kwestii nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia, delegaci zgłosili pomysł, aby zorientować się w sprawie użytkowania wieczystego nieruchomości komunalnych i dotacji unijnych. Wyjaśnienia na zjeździe wymagała również decyzja o niepodpisaniu przez izbę kolejnej
umowy ubezpieczenia NNW członków. Podjęta ona została ze względu na to, że wysokość składek znacznie przewyższała ilość wypłat z tego tytułu, wobec czego postanowiono zwiększyć jednorazowe zapomogi udzielane rodzinom zmarłych członków w ramach samopomocy.
Ostatnim etapem zjazdu było głosowanie nad przedłożonymi przez delegatów wnioskami. Zgłoszono dwa wnioski, z których pierwszy dotyczył przeprowadzenia w okręgu konkurencji w brydżu sportowym, w celu wyłonienia reprezentacji na mistrzostwa PIIB w tej dziedzinie. W kolejnym zaproponowano tworzenie tematycznych kół zainteresowań przy wsparciu organizacyjnym izby. Obie inicjatywy spotkały się z pozytywnym odbiorem delegatów.
Monika Urban-Szmelcer
Zdjęcia: Kinga Hurcewicz