W ostatnim okresie miały miejsce dwa ważne wydarzenia związane z międzynarodową działalnością PIIB: przyjęcie jej jako nowego członka do Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa, zebranie Zarządu Europejskiej Rady Izb Inżynierskich.
PIIB nowym członkiem ECCE
Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ang. European Council of Civil Engineers – ECCE) powstała w 1985 r. i skupia obecnie stowarzyszenia oraz inne organizacje inżynierskie budownictwa z 24 krajów europejskich. Przez wiele lat należał do niej PZITB. Z końcem 2009 r. wycofał swoje członkostwo. W tej sytuacji, aby nie pozbawiać naszego kraju przedstawicielstwa w tej ważnej organizacji o dużym zasięgu międzynarodowym, PIIB zgłosiła swój akces, co było poprzedzone stosowną korespondencją. W ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia ECCE 21 i 22 maja br. odbyło się Ogólne Zgromadzenie tej organizacji w Londynie, którego gospodarzem w pierwszym dniu była prestiżowa organizacja inżynierów brytyjskich Institution of Civil Engineers – ICE, z którą PIIB podpisała w 2006 r. umowę o wzajemnej współpracy. W wymienionym londyńskim zgromadzeniu PIIB była reprezentowana przez Włodzimierza Szymczaka z Mazowieckiej OIIB oraz niżej podpisanego. Głosowanie w sprawie przyjęcia PIIB do ECCE było poprzedzone wystąpieniem, w którym drugi z wymienionych przedstawicieli PIIB przedstawił cele, zakres i formy jej działania. Na wniosek prezydenta ECCE Vassilisa Economopulosa z Grecji PIIB została jednomyślnie przyjęta w poczet członków tej europejskiej organizacji inżynierskiej.
Można postawić pytanie, dlaczego PIIB ubiegała się o przyjęcie do ECCE, skoro jest już członkiem (i to członkiem założycielem w roku 2003!) Europejskiej Rady Izb Inżynierskich (ECEC)? Organizacje ECEC i ECCE mają zbliżony zakres działalności, ale oczywiście nie tożsamy. ECEC skupia tylko organizacje samorządu zawodowego 14. krajów członkowskich, podczas gdy ECCE skupia zarówno organizacje samorządowe, jak i stowarzyszenia o charakterze naukowo-technicznym. Z tego wynikają określone konsekwencje, formalne i merytoryczne, polegające na przykład na wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych w różnych specjalnościach budowlanych przez kraje członkowskie ECEC, do czego nie są natomiast uprawnione organizacje należące do ECCE. Zasięg tematyczny działania ECCE jest węższy, skupiony głównie na specjalnościach reprezentowanych przez nasze PZITB, podczas gdy ECEC obejmuje wszystkie specjalizacje budownictwa. To tylko dwa przykłady różnic. Potencjał ilościowy oraz jakościowy polskich inżynierów budownictwa jest jednym z największych w Europie i w warunkach swobody przepływu usług, także budowlanych, w ramach UE, pełna reprezentacja naszego środowiska budowlanego w organizacjach międzynarodowych jest konieczna.
Zebranie Zarządu ECEC
19 czerwca br. w Wiedniu odbyło się 27. posiedzenie Zarządu ECEC. PIIB reprezentował niżej podpisany. Ważnym polskim akcentem była dyskusja nad dokumentem Kodeks Jakości w działalności inżynierskiej, którego pierwszą redakcję przygotowała specjalna grupa robocza ECEC, kierowana przez Wojciecha Radomskiego. Kodeks ten ma obowiązywać, podobnie jak Kodeks Etyki, we wszystkich krajach członkowskich ECEC. Izby z Niemiec i Słowenii poparły w całości przedstawiony do dyskusji tekst, inne Izby nie zgłosiły zastrzeżeń, natomiast prezydent ECEC Josef Robl z Austrii wniósł kilka spraw do dyskusji. Nowa, zmieniona w kilku szczegółach i przyjęta przez Zarząd ECEC wersja tego dokumentu zostanie przedłożona do zatwierdzenia przez Zgromadzenie Ogólne ECEC w Liubljanie, planowane na 20 listopada br.
Wojciech Radomski