Pierwszy w Polsce dom z drukarki 3D

12.09.2019

Dom z drukarki 3D ma powierzchnię 7 metrów kwadratowych. Do jego wydruku zużyto aż 6 ton betonu.

 

Zespół inżynierów REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu. Jest to pierwszy w Polsce budynek wydrukowany w tej technologii.

 

dom z drukarki 3D

Dlaczego powstał betonowy dom z drukarki 3D?

Branża budowlana jest jedną z ostatnich wielkich branż, która nie została zautomatyzowana. Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D. Stworzyliśmy drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową, a zwieńczeniem tego etapu prac jest dom z drukarki 3D. Do tej pory maszyna drukowała mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły czy grille. Jej przeznaczeniem są jednak budynki i pod tym kątem jest ona stale rozwijana. To pierwszy tego typu wydruk w Polsce z wykorzystaniem betonu – dr inż. Michał Kowalik z REbuild.

Dom z drukarki 3D ma 7 m2. Do jego wydruku zużyto ok. 6 ton betonu. Można zobaczyć go w siedzibie firmy w Otrębusach pod Warszawą.

 

Zobacz: Technologia druku konstrukcyjnego 3D

 

dom z drukarki 3D

Dom z drukarki 3D w 13 godzin

Według twórców wykorzystanie druku 3D może zrewolucjonizować branżę budowlaną poprzez znaczną automatyzację, a więc też obniżenie kosztów surowców i robót. Szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (do 80 proc.) obecnej ceny budowy, a wydruk domu zajmie nie więcej niż 13 godzin.

 

Innowacyjna drukarka 3DCP do betonu

Prace nad maszyną rozpoczęto w 2018 r., jednak kluczowe dla rozwoju drukarki były miesiące, w których inwestorzy mogli korzystać z dofinansowania w wysokości 250 tys. euro. Przyspieszono wtedy prace nad ekstruderem (głowica drukująca), systemem podawania mieszanki czy napędami. REbuild jest także w trakcie procesów certyfikacji i pisania norm dla druku 3D w budownictwie. Ma na swoim koncie badania ponad 60 mieszanek i kilka autorskich zapraw.

 

Zespół REbuild ma w planach dalszy rozwój technologii 3DCP. Firma planuje też jako pierwsza na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

 

REbuild

 

Zobacz też: Fibrokompozyty cementowe

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in