Szkoła w Markach pod Warszawą jest częścią Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. To pierwszy w Polsce tak bardzo zaawansowany ekologicznie budynek użyteczności publicznej.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, budynek będzie produkować własny prąd, pozyskiwać wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizować zużycie energii we wszystkich strefach. Otwarcie pierwszej – edukacyjnej części MCER z nowoczesną szkołą podstawową odbędzie się 2 września 2019 r.
Mareckie Centrum Edukacyjno–Rekreacyjne. Widok na szkołę i trybuny przy stadionie. Fot. ak
Marki to podwarszawska miejscowość, która intensywnie się rozbudowuje. Powstaje coraz więcej osiedli mieszkaniowych. W 2019 r. na terenie miejscowości działa ponad 100 deweloperów. A więc rośnie liczba mieszkańców. Dlatego też niezbędne były inwestycje w rozbudowę bazy edukacyjnej. Powstały dwa przedszkola w systemie modułowym, rozbudowano dwie szkoły i przede wszystkim zainwestowano w budowę Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.
Widok szkoły odstrony wejścia. Fot. Budimex
Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała rok i 7 miesięcy. Powstał wielofunkcyjny kompleks. Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji podzielono na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną. Znajduje się tu szkoła podstawowa, biblioteka oraz blok żywieniowy. Budynek B to część sportowo-rekreacyjna (basen sportowy i rekreacyjny, strefa SPA z zespołem saun, grota śnieżna, jaskinia solna, pomieszczenia sportowe, sala teatralno–widowiskowa z profesjonalną sceną i widownią dla 347 widzów). Obok budynku jest pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, z licencją na poziomie 3 ligi, stadion lekkoatletyczny dostosowany do wymagań IAAF dla kategorii V oraz boisko wielofunkcyjne. Wygospodarowano też miejsce na miasteczko ruchu drogowego. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wizualizacja cełego kompleksu. Źródło: Budimex
Mareckie Centrum Edukacyjno–Rekreacyjne – innowacyjna eko inwestycja
Cała inwestycja była tworzona w modelu BIM. Dodatkowo wykorzystano także platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów i modelu z urządzeń mobilnych. System pozwala również na elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy generalnym wykonawcą, inwestorem, projektantami oraz inspektorami.
Obiekt charakteryzuje bardzo niskie zużycie energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfikat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania będzie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Ważnym elementem jest również fotowoltaika (instalacja o mocy 60kW). Panele fotowoltaiczne ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W miesiącach, w których szkoła nie będzie funkcjonować nadmiar energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Po wakacjach będzie można ją częściowo odzyskać. Tym sposobem szkoła będzie płaciła niższe rachunki za energię elektryczną.
Inne rozwiązania ekologiczne zastosowane w MCER to:
- Autorski system wentylacji klas szkolnych opierający się na indywidualnych centralach rekuperacyjnych. Centrale wentylacyjne sprzężone są z pompami ciepła powietrze-powietrze zlokalizowanymi na dachu, które w zależności od pory roku grzeją lub schładzają powietrze;
- Kontrola BMS nad szczelnością rur;
- System ogrzewania budynku A oparty o pompy ciepła;
- Baterie spełniające wymogi certyfikatu BREEAM.
Sprawdź też: Zielone budynki w liczbach. Raport 2019
Stała kontrola dzięki systemowi BMS
Budynek został wyposażony w system BMS, który będzie kontrolował pracę większości urządzeń oraz łączył wiele pracujących systemów w jedną całość. Umożliwi także zarządzanie źródłami energii cieplnej i elektrycznej, sterowanie systemem nawadniania zieleni i oświetleniem w pomieszczeniach.
System BMS ma bardzo wiele funkcji, ale przede wszystkim służy jednemu celowi – oszczędzaniu energii. Między innymi dzięki niemu roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji będzie wynosiło zaledwie 2,5 KWh/m2.
Dach bagienny i SPA w Mareckim Centrum Rekreacyjno–Edukacyjnym
To pierwszy budynek w Polsce, na którym stworzono dach bagienny. Jego zadaniem będzie przede wszystkim retencjonowanie części wody opadowej oraz zmniejszanie niekorzystnego efektu wyspy ciepła. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne. Poziom wody w każdej sekcji dachu będzie monitorowany przez system BMS.
Dach bagienny. Fot. ak
Mareckie Centrum Edukacyjno–Rekreacyjne – parametry budynków
Budynek A „edukacyjny”
- trzy kondygnacje,
- kubatura: 31 624,27 m3,
- powierzchnia netto: 6 845,16 m2,
- wysokość budynku: 11,87 m,
- długość budynku: 88,04 m,
- Szerokość budynku: 48,74 m.
Budynek B „sportowo-rekreacyjny”
- dwie kondygnacje,
- kubatura: 54 793,74 m3,
- powierzchnia netto: 7 972,27 m2,
- wysokość budynku: 11,94 m,
- długość budynku: 91,37 m
- szerokość budynku 64,51 m.
Basen. Fot. Budimex
Generalny wykonawca: Budimex SA
Projekt: PUNKT ZERO
Inwestor: Mareckie Inwestycje Miejskie Spółka z o.o.
Zobacz: Ekologiczny biurowiec .BIG gotowy