„Park Światła”

04.03.2008

W dniu 27 lutego br. w Pałacu Kultury i Nauki firma Global Partners Investment Fund oraz warszawski klub sportowy RKS SKRA – użytkownicy wieczyści ponad 20-hektarowego terenu na rogu ulicy Wawelskiej oraz Żwirki i Wigury – przedstawili władzom miasta stołecznego Warszawy oraz radnym projekt „Park Światła” stanowiący propozycję zagospodarowania tego terenu.

  Park Światła

„Park Światła” to wielofunkcyjny projekt, tworzony w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Współpraca miedzy RKS SKRA a Global Partners Investment Fund została nawiązana w 2006 r., kiedy inwestor zakupił prawo użytkowania wieczystego do 12 hektarów tego terenu, a niezależnie od tego spłacił długi RKS SKRA, sięgające ponad 20 mln złotych.
Obecnie Global Partners Investment Fund oraz RKS SKRA dążą do rewitalizacji zniszczonego czasem i brakiem środków finansowych terenu, który leży w strefie centralnej miasta.

Celem Global Partners i RKS SKRA jest stworzenie w tym miejscu nowoczesnego kompleksu, łączącego funkcje sportowe, kulturowe, rekreacyjne jako dominujące, z funkcjami biurowo-hotelowymi oraz mieszkaniowymi jako uzupełniającymi. Obaj partnerzy zamierzają dołożyć wszelkich starań, by Park Światła stanowił miejsce, o którym mieszkańcy stolicy będą mogli powiedzieć – wizytówka Warszawy.
Projektanci zakładają, że zagospodarowany teren będzie proekologiczny i dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Koncepcja „Parku Światła” zakłada zachowanie aż 70% terenów pod zieleń i alejki spacerowe (w tym 5% komunikacja), przeznaczenie 20% powierzchni na obiekty rekreacyjno-sportowe oraz inne budynki użyteczności publicznej. Powierzchnia zabudowy części komercyjnej zlokalizowanej wzdłuż Żwirki i Wigury zajmie tylko 9% powierzchni zabudowy całego terenu w opcji A zagospodarowania przestrzennego oraz 11% w opcji B. W części komercyjnej projektu znajdą się funkcje biurowo-hotelowe z zapleczem kongresowym (69%), usługowe w parterach (6%), mieszkaniowe (25%).
Projekt zakłada  dwie propozycje zagospodarowania tego terenu: opcję A z zabudową wyższą w której proponowane są trzy budynki wysokie oraz opcję B z zabudową niższą o średniej wysokości 9 kondygnacji. W obu opcjach stworzony zostanie ponad 12-hektarowy ogólnodostępny park.

{mospagebreak}
Zaprezentowane propozycje zagospodarowania zostały stworzone przez uznanych architektów i urbanistów ( Think Place, APA Kuryłowicz & Associates,  SOM ).

Proponowane koncepcje są  zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej (dokumentu zatwierdzonego przez Radę Europy) oraz z wytycznymi Karty Ateńskiej, zaaprobowanej przez  Europejską Radę Urbanistów. Projekt w pełni respektuje opisane w tym dokumencie wartości, takie jak m.in.: rozważne gospodarowanie przestrzenią, planowanie przy zaangażowaniu wielodyscyplinarnych zespołów projektowych, zachowanie historycznej ciągłości, zaangażowanie społeczne, poszanowanie środowiska oraz stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju czy tworzenie unikalnego krajobrazu miejskiego.
Obecnie trwa procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania Pola Mokotowskiego. Global Partners Investment Fund oraz RKS Skra złożyli wniosek o wyłączenie z planu 20 ha, których są współużytkownikami wieczystymi, w celu wypracowania i uzgodnienia z miastem takiego sposobu zagospodarowania tego terenu, który pozwoli na sfinansowanie przez GPIF budowy obiektów sportowych i rekreacyjnych. Obecny projekt planu zagospodarowania bowiem nie umożliwia wprowadzenia na części terenu GPIF zabudowy komercyjnej, która pozwoliłaby inwestorowi przekazać środki na budowę obiektów sportowych i rekreacyjnych. Ponadto projekt planu zagospodarowania (nie uchwalony jeszcze) jest niezgodny ze studium i zawiera wiele błędów formalnych i merytorycznych. Projekt planu uniemożliwia również wprowadzenie funkcji kulturalnych (koncerty, imprezy masowe itp.) na tereny sportowe, tym samym w przypadku jego uchwalenia RKS Skra nie byłaby w stanie sfinansować odbudowy i utrzymać tych obiektów (stadiony utrzymują się z generowania przychodów z imprez masowych).
Prezentowana przez firmę koncepcja (opcja A) zagospodarowania przewiduje:
70% terenów otwartych w tym 60% zieleni
tereny sportowe, rekreacyjne i kulturalne zajmują 17,4%
zabudowa komercyjna (biura, hotele, mieszkania) zajmuje tylko 9,3% terenu
Prezentowana koncepcja zagospodarowania w opcji B różni się od opcji A powierzchnią zabudowy części komercyjnej (11% zamiast 9,3%) oraz wysokością budynków (średnia wysokość budynków w opcji B to 9 kondygnacji). Powierzchnia parku zarówno w opcji A jak i B wyniesie ponad 12 hektarów.  Zarówno opcja A jak i B zawiera część komercyjną w której dominującą funkcją są biura i hotele (69%), a funkcją dodatkową jest funkcja mieszkaniowa (25%) oraz usługi (6%).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in