Park Biotechnologiczny LifeScience

10.04.2008

Rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce Parku Biotechnologicznego LifeScience.

Nadzór budowlany i zarządzenie pierwszym etapem inwestycji prowadzi firma PM Group Polska.
Ze względu na unikatowość inwestycji w skali środkowo – europejskiej przedsięwzięcie Uniwersytetu Jagiellońskiego należy do najbardziej prestiżowych. Park LifeScience będzie się składał z trzech połączonych ze sobą budynków o charakterze laboratoryjno-biurowym. Jego budowa realizowana będzie w trzech etapach. Zespół ekspertów PM Group Polska opracował projekt koncepcyjny i plan zagospodarowania terenu dla wszystkich etapów inwestycji. Przygotował również program funkcjonalno – użytkowy dla pierwszego etapu, czyli budowy infrastruktury przystosowanej dla firm z branży biotechnologicznej. Podwykonawcą przy realizacji tych prac było krakowskie biuro architektoniczne IMB Asymetria.
Teraz PM Group Polska wraz z firmą Ekocentrum zarządza realizacją pierwszego etapu inwestycji i prowadzi nadzór budowlany. – Inwestycję poprowadzimy aż do momentu odbioru końcowego i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dokumentacja projektowa oraz etap budowlany dodatkowo monitorowany jest przez TUV NORD, niezależnego audytora technicznego. Celem tego jest uzyskanie certyfikacji budowanej budynku, czyli świadectwa, że budynek spełnia najwyższe standardy oraz normy budowlane przewidziane polskim i europejskim prawem budowlanym – wyjaśnia Jacek Kudrzycki, członek zarządu PM Group Polska. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2008.

Łączna powierzchnia Parku LifeScience wyniesie około 25 tysięcy metrów kwadratowych. W ramach pierwszego etapu powstanie Park Technologiczny, który zaoferuje powierzchnie do wynajmu dla dużych firm. Łączna powierzchnia tej części wyniesie 6 tysięcy metrów kwadratowych. Etap drugi to budowa Inkubatora Biotechnologicznego/LifeScience wraz ze Zwierzętarnią oraz Strefą Wsparcia Badań o łącznej powierzchni użytkowej 8 tysięcy metrów kwadratowych.
{mospagebreak}
Ten obiekt przeznaczony będzie dla małych przedsiębiorstw typu start – up rozwijających się w obszarze Biotechnologii/LifeScience. Trzeci etap projektu związany jest z powstaniem kolejnego budynku Parku przeznaczonego dla dużych firm, uzupełnionego o zaplecze socjalne dla naukowców z przedszkolem, fitnessem i barem winnym. Powierzchnia użytkowa obiektu to około 9 tysięcy metrów kwadratowych. W całym Parku LifeScience ma pracować około 500 naukowców i badaczy.
Decyzja o budowie takiego obiektu w Krakowie zapadła po analizie przeprowadzonej przez zespół polsko – irlandzko – brytyjskich konsultantów światowego rynku podobnych przedsięwzięć. Okazało się, że projekt realizowany przez Jagiellońskie Centrum Innowacji, spółkę córkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowej. – To szansa na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw hi-tech w sektorach biotechnologii i biomedycyny. Inwestycja może przyciągnąć do Polski duże firmy ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Zrealizowanie tego projektu oznacza stworzenie nowej jakości dydaktycznej i naukowej w Polsce. To z kolei wzmocni pozycję gospodarczą naszego kraju – mówi Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

           

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in