Wyobraź sobie budynek, który nie tylko spełnia najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa, ale także wyznacza nowe kierunki w dziedzinie efektywności energetycznej i trwałości materiałów. Taka właśnie jest hala B, część nowoczesnego kompleksu magazynowo-logistycznego Panattoni Park Poznań A2. Ukończony w trzecim kwartale 2023 roku obiekt, zdobył prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding”. Fundamentalnym elementem tego projektu było z całą pewnością ocieplenie dachu o powierzchni 80 000 m² – wyzwanie to, wymagało zastosowania innowacyjnych rozwiązań izolacyjnych i efektywnego partnerstwa między różnymi podmiotami z branży budowlanej. Dowiedz się więcej o tym, jak ten projekt stał się przykładem nowatorskiego budownictwa.
BREEAM to jeden z najbardziej uznanych systemów oceny budynków na świecie, który klasyfikuje je pod kątem ich wpływu na środowisko. Certyfikacja na poziomie „Outstanding” wymaga spełnienia rygorystycznych norm, obejmujących energooszczędność, jakość materiałów budowlanych, zarządzanie zasobami wodnymi oraz minimalizację emisji CO2. Obiekty oceniane są holistycznie, biorąc pod uwagę ich eksploatację oraz wpływ na zdrowie użytkowników.
– Dążenie do uzyskania certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding” wymaga nie tylko spełnienia określonych standardów dotyczących efektywności energetycznej, ale również zaangażowania w innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Dobrane przez naszych specjalistów technologie, zastosowanie właściwych materiałów oraz jakość wykonania prac budowlanych zagwarantowała pożądaną efektywność energetyczną budynku, ograniczając skutecznie przyszłe koszty użytkowania i co bardzo ważne – ślad węglowy – podkreśla Maciej Michniak, Dyrektor Techniczny Harden Construction.
Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie – hale A i B. Źródło: Harden Construction
Termoizolacja budynku? Wybór padł na wełnę kamienną PAROC!
Przy realizacji projektu hali B jednym z najważniejszych zadań było ocieplenie dachu o powierzchni 80 000 m². Do izolacji użyto płyt z wełny kamiennej – PAROC ROS 40 i PAROC ROS 70 charakteryzujących się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Grubość izolacji została dobrana tak, aby zredukować straty ciepła i zapewnić maksymalną efektywność energetyczną budynku, jednocześnie umożliwiając montaż fotowoltaiki na dachu.
– Wysoka jakość i parametry termoizolacyjne naszych płyt z wełny kamiennej pozwoliły uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U przegrody na poziomie jedynie 0,15 W/m2K. To dwukrotnie mniej, niż wynosi maksymalna dopuszczalna przez prawo wartość wskaźnika 0,3 W/m2K dla obiektów magazynowo-przemysłowych z temperaturą w pomieszczeniach do 16°C 1. Oznacza to, że straty energii wynikające z ucieczki ciepła poprzez dach zostały ograniczone praktycznie do minimum – mówi Łukasz Kondracki, Szef Regionu Izolacji Budowlanych w Owens Corning PAROC Polska.
Poniższa tabela prezentuje schemat konstrukcji dachu płaskiego na obiekcie Panattoni Park Poznań A2 – hala B:
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ocenę BREEAM jest wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). Przy realizacji hali B zredukowano go o ponad 5%, co było możliwe dzięki zastosowaniu grubszej warstwy izolacji oraz integracji odnawialnych źródeł energii, w tym dużej fotowoltaiki na dachu o mocy 700 kWp. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w obiekcie można znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem, jednocześnie redukując pozostawiany ślad węglowy.
– Przy ocenie BREEAM bierzemy pod uwagę możliwość obniżenia wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, określaną skrótem EP. Otrzymanie z tego tytułu punktów do certyfikacji jest możliwe po zredukowaniu wskaźnika EP o minimum 5% – wyjaśnia Joanna Sobieraj, Młodszy Kierownik Projektu Harden Construction. – Patrząc na bilans mocy, zainstalowany system fotowoltaiki wypełnia około 30% zapotrzebowania budynku na energię, aczkolwiek z realnego zużycia można założyć, że wartość ta jest bliższa 100%, a nadwyżka zostaje oddawana do sieci – dodaje.
Materiały izolacyjne użyte w projekcie musiały spełniać nie tylko wysokie standardy efektywności energetycznej, ale także zapewniać długoterminową odporność mechaniczną. Płyty izolacyjne PAROC ROS 40 i PAROC ROS 70 cechuje wyjątkowa wytrzymałość na ściskanie odpowiednio – 40 kPa oraz 70 kPa. Dzięki temu są w stanie wytrzymać obciążenia związane z fotowoltaiką na dachu oraz codziennym użytkowaniem tej powierzchni. Dodatkowo wełna kamienna PAROC posiada Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), co stanowi niepodoważalne potwierdzenie jej niskiej emisyjności i trwałości na co najmniej 60 lat (taki okres czasu odpowiada standardowemu cyklowi życia budynków 2.
Maksymalne rekomendowane obciążenie stałe (własne) przedstawia poniższa tabela:
Droga do sukcesu utorowana udaną współpracą
W realizacji projektu kluczową rolę odegrała współpraca pomiędzy generalnym wykonawcą, firmą Harden Construction, a dostawcą materiałów izolacyjnych – marką PAROC. Pierwszy z wymienionych podmiotów, znany z budowania licznych obiektów przemysłowych, logistycznych i produkcyjnych, ponownie zaufał rozwiązaniom PAROC, które już wcześniej sprawdziły się w innych inwestycjach. Długoletnia współpraca między firmami oraz ich doświadczenie w realizacji projektów o wysokich wymaganiach jakościowych pozwoliły na sprawną i szybką realizację ustaleń projektowych dotyczących hali B. Prace zostały wykonane w rekordowym tempie – obiekt został ukończony w zaledwie 6,5 miesiąca. Było to możliwe dzięki szybkim dostawom i sprawnemu montażowi materiałów izolacyjnych. Przykład hali B z kompleksu Panattoni Park Poznań A2 pokazuje, jak istotna jest współpraca i odpowiedni dobór materiałów budowlanych w kontekście zrównoważonego budownictwa. Uzyskanie certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding” wymaga nie tylko spełnienia wysokich standardów, ale także innowacyjnych rozwiązań i kooperacji między wszystkimi uczestnikami całego procesu budowlanego.
Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie – hala B. Źródło: Harden Construction
Nowatorstwo i oryginalność zawsze w cenie
Hala B w Panattoni Park Poznań A2 to doskonały przykład, jak nowoczesne technologie i starannie dobrane materiały mogą przekształcić zwykły projekt w niesztampowy oraz zarazem funkcjonalny obiekt. Certyfikacja BREEAM na poziomie „Outstanding” nie jest tylko prestiżowym wyróżnieniem – to dowód na to, że innowacyjne podejście do izolacji termicznej i efektywna współpraca mogą zrewolucjonizować branżę budowlaną. Projekt ten pokazuje i utwierdza całą branżę w przekonaniu, że przyszłość budownictwa leży w rękach tych, którzy nie boją się myśleć inaczej niż utartymi przed dziesięciolecia schematami i inwestować w niebanalne rozwiązania. Wkraczamy w erę, gdzie energooszczędność i trwałość idą w parze z wizjonerskimi projektami. Czy jesteś gotowy na takie zmiany? Panattoni Park Poznań A2 już je wprowadza w życie!
1 Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001225
2 Zgodnie z NEPD-4338-3565-EN, NEPD-4337-3565-EN https://www.paroc.com/-/media/files/certificates/pl-1-epd.pdf