Otwarto pokazowy dom w standardzie Saint-Gobain

28.05.2014

Energooszczędność, komfort ciszy i bezpieczeństwa, a także ochrona środowiska to dewiza domów o standardzie Multi-Comfort. Tymi zasadami kierowano się podczas budowy domu pokazowego PREFAB w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna, którego otwarcie odbyło się 22 maja.

Dwupoziomowy budynek o powierzchni 205,86 m2 będzie wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych. Specjaliści, architekci, inżynierowie, a przede wszystkim osoby zainteresowane projektem będą mogli zapoznać się tu z technologiami i produktami wykorzystanymi przy realizacji inwestycji.

Dom w Stawigudzie powstał w systemie budownictwa szkieletowego i prefabrykowanego (stąd nazwa PREFAB). Prezentuje nowoczesne rozwiązania dla budynków, spełniając surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone wg Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej) oraz standardu Multi-Comfort. Standard Multi-Comfort, opracowany przez grupę Saint-Gobain, opiera się na siedmiu zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki, komforcie ekologicznym.

 

 

Budowa domu trwała 10 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły w sierpniu 2013 r., a już na początku listopada budynek stał w stanie surowym zamkniętym. Tak krótki okres realizacji to cecha wyróżniająca budownictwo szkieletowe i prefabrykowane. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki Weber Deitermann: emulsja bitumiczna Weber.tec 901 oraz grubowarstwowa masa uszczelniająca Weber.tec superflex 10. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,1 W/m2K.

Kluczowym elementem konstrukcji domu jest ściana w standardzie pasywnym, która tworzy system izolacji oraz pozwala zachować przyjemne ciepło zimą i ochronę przed letnimi upałami. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U = 0,073 W/m2*K. Do izolacji użyto płyty w wełny mineralnej 15 cm ISOVER Super-Vent Plus λD = 0,031 W/mK oraz 26 cm ISOVER TF Profi λD = 0,036 W/mK.

W ścianach zostały fabrycznie zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji, jaką mają spełniać. Okna, które znajdują się od południa mają współczynnik Ug (straty ciepła) = 0,6 a g (zyski ciepła) = 62%. Natomiast od północy Ug = 0,5 a g = 50%. Jak widać, system jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń w zależności od funkcji, jakiej się oczekuje, co daje możliwość zastosowania dużych przeszkleń od wschodu (14,73 m2) i północy (17,37 m2), mimo wykonywania obiektu w standardzie pasywnym. Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce jest nisko. Dlatego zaplanowano największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 m2

Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych dom pokazowy, o powierzchni 205,86 m2, uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 15 kWh/(m2*a), co daje mu status domu pasywnego. – mówi Piotr Dąbkowski, jeden z liderów projektu.

 

 

Przy budowie domu specjaliści Saint-Gobain wprowadzili nowe rozwiązania, niektóre dotychczas nie stosowane komercyjnie, aby udowodnić ich skuteczność. Przykładowo, w jednym z pomieszczeń zainstalowane zostały płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS Activ’Air, natomiast obok standardowe płyty. Teraz fachowcy będą mogli porównać, jak oba rozwiązania sprawdzają się w praktyce i analizować efektywność działania płyt Activ’Air w zakresie usuwania formaldehydu pochodzącego z mebli. 

Pomieszczenia te dzieli ściana wykonana w systemie akustycznym Rigips, dzięki któremu izolacyjność jest większa nawet o 6dB w stosunku do rozwiązań standardowych. Taki wynik (potwierdzony badaniami ITB) został osiągnięty nie tylko dzięki specjalnej płycie gipsowo-kartonowej Rigips, ale również dzięki specjalnym profilom akustycznym (o specjalnej geometrii), a także systemowej wełnie mineralnej Isover Aku-Płyta.

Wysoki standard wykończenia dom zawdzięcza również armaturze dostarczonej przez Tadmar.

Dom pokazowy zrealizowany został przez firmę „BRAWO domy pasywne” we współpracy z Saint-Gobain.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in