Ośrodek powstał na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Realizacja kosztowała około 123 mln zł. Inwestycję w całości sfinansował samorząd województwa mazowieckiego. Generalnym wykonawcą była firma ALSTAL Grupa Budowlana.
Prace budowlane, w ramach kontraktu o wartości nieco ponad 73 mln zł, trwały od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. Ceremonia uroczystego zakończenia budowy odbyła się 15 września 2023 r. Aktualnie trwają przetargi na zakup wyposażenia.
Projekt Ośrodka Radioterapii w Płocku to olbrzymia inwestycja, realizowana w ramach rozbudowy istniejącej wojewódzkiej placówki szpitalnej. Nowy, 3-kondygnacyjny budynek ma powierzchnię 9054,32 m2 i znajduje się w nim aż 325 pomieszczeń. W ośrodku pacjenci z nowotworami będą mogli korzystać ze wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii i diagnostyki.
Na pierwszym piętrze znajduje się oddział chemioterapii dziennej, natomiast na drugim – oddział łóżkowy radioterapii. Na parterze zlokalizowane są pracownie tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, mammografii, brachyterapii, a także bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. W Ośrodku Radioterapii powstała również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT, który zapewnia wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych.
Równolegle do prac budowlanych szpital prowadził intensywne poszukiwania kadry medycznej oraz procesy zakupowe. Dzięki temu placówka już na początku 2024 roku będzie mogła przyjmować pacjentów. Szacuje się, że rocznie poradnia onkologiczna będzie udzielała nawet ok. 10 tys. porad, a oddział onkologiczny przyjmie na hospitalizację 3,5 tys. osób. Opiekę pacjentom zapewni ok. 90 osób z personelu medycznego i niemedycznego.
– Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wobec wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, w szczególności inżynierom, projektantom i zespołom budowlanym oraz serdecznie podziękować inwestorowi za współpracę, zaufanie i ogromne zaangażowanie. Realizacja budowy przypadła w trudnym czasie, tym bardziej cieszę się, że możemy świętować wspólny sukces – mówił Mariusz Linowiecki, Dyrektor Oddziału ALSTAL w Poznaniu.
Firma ALSTAL z Bydgoszczy jest doświadczonym wykonawcą wielu obiektów szpitalnych w Polsce. Spółka odpowiadała m.in. za budowę Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie oraz Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Źródło:
ALSTAL Grupa Budowlana
Biuro prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego
Inne inwestycje ALSTAL:
>>> Nowy kompleks basenów w Bolesławcu
>>> Basen „Łabędź” w Bydgoszczy otwarty
>>> Koleje Dolnośląskie z nowym zapleczem technicznym
>>> Budownictwo szpitalne ALSTAL
>>> Opera Śląska zostanie wyremontowana