Zintegrowany system lekkich osłon Schüco CTB został stworzony specjalnie z myślą o budownictwie wysokościowym, dlatego był w stanie sprostać nawet tak wymagającemu projektowi jak zlokalizowany w Münster przeszklony wieżowiec Brillux.
Architektura wysokich, niemal całkowicie przeszklonych biurowców stawia przed projektantami trudne zadanie zrównoważenia walorów estetycznych i funkcjonalnych. Zapewnienie komfortu przebywającym w nich osobom jest uzależnione nie tylko od efektywnych systemów ogrzewania i klimatyzacji, lecz również odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, która zapobiegnie przegrzewaniu pomieszczeń, oślepianiu, a jednocześnie pozwoli na nieskrępowane podziwianie widoków. Na wysokości 30-40 m występują wiatry o sile porównywalnej do orkanu, dlatego zastosowanie efektywnej zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej jest w przypadku tradycyjnych (żaluzjowych) osłon najczęściej niemożliwe, także z uwagi na obowiązujące wymagania dotyczące oddziaływania wiatru (PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1). Z tym samym problemem borykała się pracownia architektoniczna Vervoorts&Schindler przy projekcie nowej siedziby firmy Brillux. Architektura prawie 40-metrowego budynku została podporządkowana wymogom minimalizmu, dlatego do budowy jego powłoki użyto lekkiej aluminiowej fasady elementowej Schüco USC 65 o szerokości słupka zaledwie 85 mm. Elementy ze szkła przeciwsłonecznego i ciepłochronnego stworzyły stonowaną grę kolorystyczną i nadały bryle bardzo transparentny charakter. Tak zaprojektowana fasada została wzbogacona o zewnętrzną zintegrowaną ochronę przeciwsłoneczną w postaci żaluzji zewnętrznych Schüco CTB złożonych z mikrolamel, które pomimo swojej subtelnej ażurowej konstrukcji funkcjonują nawet przy wietrze o prędkości 30 m/s.
Fasada elementowa wieżowca Brillux ze zintegrowaną ochroną przeciwsłoneczną Schüco CTB
Życzeniem inwestora było stworzenie budynku zapewniającego funkcjonalność i minimalistyczny design. Na potrzebę realizacji zaprojektowano specjalną konstrukcję z fasady elementowejSchüco USC 65, która znacznie ułatwiła prace montażowe. Gotowe moduły o rozmiarach 2500 x 4100 mm i wadze 400 kg były wciągane żurawiem na kolejne kondygnacje, a następnie montowane na specjalnych konsolach wcześniej zamocowanych do konstrukcji budynku. Każdy z modułów wykonanych w całości w zakładzie produkcyjnym składał się z oszklenia, panelu, blachy, warstwy izolacyjnej oraz specjalnej listwy umożliwiającej montaż ochrony przeciwsłonecznej. Boczne profile sąsiadujących modułów zostały wyposażone w specjalne uszczelki labiryntowe dopiero po zamontowaniu modułów na obiekcie. Rozwiązanie to zapewnia wysoką precyzję wykonania fasady, a także swobodne rozszerzanie i kurczenie materiałów przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony termoizolacyjnej, akustycznej oraz wodoszczelności w strefie połączeń poszczególnych modułów. Kluczowym aspektem z punktu widzenia funkcjonalności i designu obiektu była zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna wykonana z drobnych, aluminiowych mikrolameli.
Gotowy moduł fasadowy z zamontowaną ochroną Schüco CTB
Ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w jednym
Podstawowym problemem projektowym było znalezienie takiej ochrony przeciwsłonecznej, która zapewni funkcjonalność również na 38 m wysokości, a jednocześnie będzie kompatybilna z modernistyczną fasadą elementową. Wyeksponowana wieża biurowa wymagała zewnętrznych osłon o wytrzymałości na wiatr o sile 7 i powyżej. Idealnym rozwiązaniem okazała się ochrona przeciwsłonecznaSchüco CTB, która może być bezawaryjnie użytkowana nawet przy wietrze o sile 11. Złożone z drobnych aluminiowych lameli wydajne osłony przeciwsłoneczne gwarantują optymalną ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń i ich zacienienie a zarazem przezierność na poziomie 35%. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. W okresie letnim przy wysokości słońca wynoszącej 50° przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2% energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Wklęsły kształt mikrolamelek umożliwia przy tym wyglądanie na zewnątrz przez zamkniętą osłonę. Rozwiązanie kompatybilne z fasadą elementową Schüco USC 65 pozwoliło na harmonijne zintegrowanie z powłoką i centralnym systemem zarządzania budynku. Po zamontowaniu modułów fasadowych mikrolamele wystarczyło włożyć w specjalne konsole nośne z wbudowanym wałem napędowym. Za wyjątkowe wzornictwo i funkcjonalność osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB zostały wyróżnione w 2010 roku prestiżowymi nagrodami „iF product design award” oraz reddot design award w kategorii „product design”.