Osiedle z betonu keramzytowego w Częstochowie

26.02.2019

W Częstochowie przy ulicy Bardowskiego 25 powstało osiedle z betonu keramzytowego.

 

Osiedle z keramzytu w Częstochowie (fot. Buszrem)

 

Częstochowska inwestycja zrealizowana przez Buszrem z betonu keramzytowego ma cztery kondygnacje, pięćdziesiąt sześć funkcjonalnych mieszkań o powierzchni od 31 do 58 m², z balkonami lub loggiami, z osobną kuchnią lub aneksem kuchennym. Do tego garaż podziemny z 19 miejscami postojowymi oraz parking naziemny na 38 pojazdów.

Beton keramzytowy to mineralne, ceramiczne kruszywo budowlane o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki porowatej strukturze jest nie tylko materiałem ciepłym, ale i lekkim. Wykorzystuje się go jako materiał budowlany, ale również do wykonywania izolacji cieplnych. Właściwości termoizolacyjne keramzytu skutkują mniejszymi grubościami przegród, co przy zachowaniu wszystkich niezbędnych parametrów zwiększa powierzchnię użytkową mieszkań nawet do 7% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem wielorodzinnym.

Jest przy tym materiałem przyjaznym człowiekowi, dzięki takim właściwościom, jak: niepalność, odporność na działanie mrozu, wilgoci, pleśni i grzybów. Jest bezzapachowy. Co istotne, elementy budowlane z keramzytu są paroprzepuszczalne.

Keramzyt ma jeszcze jedną, ważną cechę: ściany i stropy z betonu keramzytowego mają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Badania akustyczne, które przeprowadzono w pomieszczeniach częstochowskiego budynku, dały wyniki lepsze od wymagań obowiązujących w Polsce norm. A były przeprowadzane w mieszkaniach w stanie deweloperskim.

W przypadku osiedla w Częstochowie inwestor był również odpowiedzialny za produkcję, dostawę oraz montaż kompletnej bryły budynku – budynek powstał z elementów przygotowanych wcześniej w fabryce. Obiekty wznoszone z elementów prefabrykowanych charakteryzuje znacznie wyższa od tradycyjnej precyzja wykonania. Poszczególne elementy budynku powstają w warunkach niemal laboratoryjnych. Sam obiekt buduje się też znacznie szybciej od tradycyjnych.

Osiedle przy Bardowskiego ma kształt litery L. Budynek jest ustawiony narożnikiem w kierunku południowym. Dzięki temu dwie najdłuższe (zewnętrzne) elewacje otrzymują ekspozycję południowo-wschodnią i południowo-zachodnią. To zapewnia doświetlenia mieszkań jak i ich dobre wietrzenie. Wnętrze narożnika z kolei stanowi odciętą od zewnętrznego hałasu i wzroku ciekawskich podwórze, stanowiące półpubliczną przestrzeń mieszkańców.

 

Przeczytaj też: Prefabrykacja coraz popularniejszą technologią

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in