3 lipca minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zatwierdziła horyzontalne Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.
Cel wytycznych
Podstawowym celem wytycznych jest ujednolicenie warunków i procedur wdrażania programów operacyjnych na lata 2014-2020 w zakresie projektów, które realizują cele rewitalizacji. Dokumentem odniesienia dla wytycznych jest Umowa Partnerstwa, która formułuje wyzwania związane z zapewnieniem warunków dla właściwej rewitalizacji, tj. zintegrowanego, kompleksowego oraz przygotowanego i prowadzonego z uwzględnieniem realnej partycypacji społecznej przeciwdziałania procesom degradacji obszarów dotkniętych kryzysem.
Wsparcie projektów rewitalizacyjnych
Obok kwestii definicyjnych związanych z samym procesem rewitalizacji oraz pojęciami z nią związanymi, takimi jak: stan kryzysowy, program rewitalizacji, projekt rewitalizacyjny, obszar zdegradowany czy obszar rewitalizacji, wytyczne podejmują kwestie wsparcia projektów rewitalizacyjnych środkami poszczególnych celów tematycznych i priorytetów operacyjnych. Wsparcie projektów rewitalizacyjnych z funduszy UE przewidziane jest głównie w ramach regionalnych programów operacyjnych, natomiast dodatkowym, komplementarnym źródłem ich finasowania są krajowe programy operacyjne.
Elementem kwalifikowania projektów rewitalizacyjnych do wsparcia środkami UE jest weryfikacja programów rewitalizacji, co do których minimalne wymogi są określone w wytycznych. Wymogi te mają na celu zagwarantowanie, że powstające programy będą odpowiedniej jakości. Wytyczne dopuszczają różne sposoby ich weryfikacji, tak aby instytucje zarządzające elastycznie dopasowywały je do swoich potrzeb i możliwości.
Pełny dokument dostępny tutaj.
Źródło: MIiR