Odpowiedni dobór termostatów i mat grzejnych w systemach elektrycznego ogrzewania podłogowego

12.06.2007

Właściwie dobrany cykl pracy termostatu oraz dokładność regulacji w dużym stopniu decydują o zużyciu energii przez system grzejny. DEVI oferuje szeroki asortyment termostatów elektronicznych przeznaczonych do sterowania elektrycznymi instalacjami grzejnymi. Termostaty devireg™ charakteryzują się dużą szybkością działania i umożliwiają precyzyjne utrzymanie temperatury nastawionej przez użytkownika.

Artykuł sponsorowany

Wybór termostatu

Właściwie dobrany cykl pracy termostatu oraz dokładność regulacji w dużym stopniu decydują o zużyciu energii przez system grzejny.

DEVI oferuje szeroki asortyment termostatów elektronicznych przeznaczonych do sterowania elektrycznymi instalacjami grzejnymi. Termostaty devireg™ charakteryzują się dużą szybkością działania i umożliwiają precyzyjne utrzymanie temperatury nastawionej przez użytkownika. Wybierając termostat należy uwzględnić kilka podstawowych czynników:

Rodzaj czujnika temperatury

1. Czujniki podłogowe – stosowane są w uzupełniających systemach grzejnych, których zadaniem jest utrzymanie komfortowej temperatury podłogi. Z rozwiązaniem takim mamy najczęściej do czynienia w łazienkach i innych pomieszczeniach wilgotnych gdzie należy zastosować termostat z czujnikiem podłogowym (np. devireg 130, devireg 530, devireg 535/550) a sam termostat zamontować na zewnątrz pomieszczenia. Zastrzeżenie to nie dotyczy termostatu devireg 610, który jest wykonany w stopniu ochrony IP44 i może być montowany wewnątrz pomieszczeń wilgotnych.
2. Czujniki pokojowe – stosowane są w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym, kiedy jest ono użyte jako podstawowy system grzewczy.
3. Rozwiązania te wykorzystywane są w pokojach dziennych, kuchniach, jadalniach, gdzie najczęściej montowanymi termostatami są devireg 131, devireg 531 oraz termostaty z programatorami devireg 535/550, które mogą współpracować z obydwoma typami czujników.
4. Oba rodzaje czujników (podłogowy i pokojowy) – stosowane są w pomieszczeniach, w których konieczne jest ograniczenie maksymalnej temperatury podłogi. Sytuacja taka występuje, gdy pokrycie podłogi wykonane jest z drewna lub materiałów drewnopodobnych (rys. 1). Przykładem termostatów spełniających powyższe kryteria są devireg 132, 532, 535, 555.

Rys. 1.
{mospagebreak}
W termostatach tego typu czujnik podłogowy pełni funkcję ogranicznika maksymalnej temperatury, tórą może osiągnąć płyta gzewcza. Po jej przekroczeniu instalacja kabli grzejnych jest odłączana niezależnie od wskazań czujnika powietrznego kontrolującego na bieżąco temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Pod posadzką drewnianą temperatura podłogi nie powinna przekraczać 27°C. Kiedy system ogrzewania podłogowego jest wykorzystywany jako jedyne źródło ciepła stosując obydwa typy ww. czujników możemy zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniu oraz poprawić efektywność działania systemu. Rozwiązanie to zastosowano w termostacie devireg 550 w postaci systemu korekcji temperatury ESCI (rozwiązanie opatentowane). W tradycyjnym systemie ogrzewania podłogowego bez systemu ESCI przy obniżeniu temperatury zewnętrznej układ grzewczy zostanie wyłączony dopiero gdy temperatura powietrza osiągnie zadaną wcześniej wartość (rys. 2).Doprowadzi to w konsekwencji do pogorszenia komfortu cieplnego w ogrzewanym pomieszczeniu (wyższa temperatura podłogi przy takiej samej temperaturze
powietrza). System ESCI wyłączy układ wcześniej podnosząc temperaturę podłogi tylko do takiej wartości, przy której odczuwalny komfort cieplny nie pogorszy się.

.

Rys. 2
Moc elementów grzejnych

Maksymalna moc kabli i mat grzejnych bezpośrednio dołączonych do termostatu określona jest przez obciążalność prądową styków wewnętrznego przekaźnika. Na przykład, dla typowej obciążalności styków równej 16 A, maksymalna moc zestawu grzejnego wynosi 230 V x 16 A = 3680 W. Przekaźnik wbudowany w każdy z termostatów z serii devireg™ może być wykorzystany do załączania zewnętrznego stycznika. Podejście takie umożliwia radykalne zwiększenie mocy elementów grzejnych kontrolowanych przez jeden termostat.
{mospagebreak}
Sterowanie czasowe

W systemach elektrycznego ogrzewania podłogowego można stosować automatykę zegarową przełączającą układy grzejne z temperatury komfortowej na ekonomiczną. Rozwiązanie takie zmniejsza koszty eksploatacyjne oraz umożliwia lepsze dostosowanie systemu do potrzeb i przyzwyczajeń użytkownika. Można je realizować w takich sytuacjach jak:

 obniżenie temperatury w okresach nocnych,

 obniżenie temperatury w ciągu dnia (np. wyjście domowników do pracy, szkoły),

 ogrzewanie weekendowe domów letniskowych, itp.

Przykładem termostatów wykorzystujących sterowanie czasowe jest devireg 535 oraz 550. Pierwszy wyposażony w standardowy, drugi w inteligentny układ zegarowy. Termostaty „inteligentne” automatycznie decydują o załączeniu instalacji grzejnej w taki sposób, by temperatura wymagana przez użytkownika została osiągnięta o żądanej godzinie. Termostaty z standardowym układem zegarowym załączają instalację grzejną o godzinie określonej przez użytkownika.

Sposób umieszczenia termostatów

Miejsce zamontowania termostatu ma zasadnicze znaczenie dla dokładności pomiaru temperatury (rys. 3). Termostat powinien być umieszczony na ścianie wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia na wysokości 1,4–1,5 m nad poziomem podłogi w taki sposób, aby nie był narażony na bezpośrednie działanie innych źródeł ciepła (słońce i tym podobne) oraz przeciągów. Strefy brzegowe należy sterować oddzielnym termostatem z czujnikiem powietrznym i podłogowym. Termostat powinien być umieszczony stykającej się bezpośrednio ze strefą brzegową.

Rys. 3.
Dobór mat grzejnych

Dla podłóg pokrytych posadzkami kamiennymi zalecamy maty o mocy 150 W/m2. Dla podłóg pokrytych wykładzi nami lub drewnem (klepka, panele drew niane) należy stosować maty o mocy nie przekraczającej 100 W/m2. Ponadto jeżeli pod instalacją grzejną będą znajdować się jakiekolwiek konstrukcje drewniane, należy również użyć mat o mocy max. 100 W/m2.
{mospagebreak}
Łączenie mat grzejnych

W przypadku ogrzewania większych powierzchni może się zdarzyć, że ogrzewany obszar podłogi jest większy niż największy dostępny zestaw maty grzejnej (12m2). W takim przypadku konieczne będzie ułożenie dwóch ( lub większej liczby) mat grzejnych obok siebie. Rysunek 4 pokazuje taką sytuację.

Rys. 4.
Najpierw układamy pierwszą matę, następnie drugą i itd. Przewody zasilające mat grzejnych należy połączyć ze sobą w taki sposób, aby każda z nich zasilana była napięciem znamionowym (łączenie równoległe). Połączenie można wykonać w puszce montażowej termostatu lub w oddzielnej puszce, umieszczonej na ścianie, tak jak jest to pokazane na zamieszczonym rysunku.

Połączenia mat grzejnych ze sobą można stosować również w pomieszczeniach o podobnym charakterze, stanowiących architektoniczną całość, np. kuchnia i jadalnia (rys. 5).

Rys. 5.
W obu opisanych powyżej sytuacjach, i przy założeniu, że ogrzewanie podłogowe stosujemy dla uzyskania efektu ciepłej podłogi, sterowanie odbywa się poprzez termostat z czujnikiem podłogowym umieszczonym pod jedną z mat. Jeżeli pomieszczenia mają różne przeznaczenie np. przedpokój i łazienka należy zastosować termostat i czujnik na każde pomieszczenie osobno. Dla ogrzewania pełnego tzn. gdy ogrzewanie podłogowe stanowi wyłączny system grzewczy do sterowania można zastosować czujniki powietrzne lub kombinację obu czujników ( powietrznego i podłogowego – np. termostat devireg 550).
Ilość mat grzejnych jaką można podłączyć do jednego termostatu ograniczona jest przez max. moc łączeniową przekaźnika w termostacie. Dla devireg 530 jest to 2200W dla devireg 550 i 130 – 3600W. W przedstawionym przykładzie sumaryczna moc mat grzejnych wynosi 2400W. Maty podłączone są równolegle do termostatu devireg 550, który załącza obie maty jednocześnie. Termostat współpracuje z podłogowym czujnikiem temperatury umieszczonym w strefi e ułożenia maty nr 1 (jadalnia).

więcej informacji www.devi.com.pl

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
maj 2007. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in