Korozja jest problemem bliskim wszystkim budowlańcom, którzy mają do czynienia z metalem. (prof. Arkadiusz Madaj w podsumowaniu konferencji)
14 listopada br. Wielkopolska OIIB wspólnie z Politechniką Poznańską i Urzędem Dozoru Technicznego zorganizowała konferencję „Ochrona Katodowa Obiektów Budowlanych – Problemy Korozji w Budownictwie”.
Ponad 80 uczestników konferencji krótko powitał Jerzy Stroński – przewodniczący wielkopolskiej izby, po czym powierzył prowadzenie obrad prof. Arkadiuszowi Madajowi, który omówił ogólne zasady ochrony katodowej, a w swoim późniejszym wystąpieniu również ochronę katodową inżynierskich obiektów żelbetowych, metodę jeszcze mało znaną w naszym kraju.
Fot. 1 Rozpoczęcie obrad, przybyłych wita przewodniczący Jerzy Stroński
Zasada ochrony katodowej polega na tym, że chroniony obiekt spełnia role katody w korozyjnym ogniwie galwanicznym. Chronione elementy łączone są z anodą dostarczającą prąd ochronny.
W Polsce ochronę katodową obecnie najczęściej stosuje się do gazociągów. Dr Jerzy Sibila przedstawił bardzo ciekawy i poparty wieloma przykładami referat o ochronie katodowej rurociągów metalowych i o współdziałaniu tej ochrony z zewnętrznymi powłokami izolującymi.
Fot. 2 Od lewej: prof. Arkadiusz Madaj i dr Jerzy Sibila
Akcentem międzynarodowej konferencji był referat przygotowany przez dr. Franza Prucknera z Niemiec o katodowej ochronie antykorozyjnej w przypadku konstrukcji stalowych w betonie. Ciekawe wystąpienia przygotowali również przedstawiciele Centralnego Laboratorium Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu. Omówili m.in. przykłady uszkodzeń korozyjnych urządzeń technicznych oraz poruszyli bardzo interesujący uczestników spotkania (głównie praktyków) problem procesu certyfikacji personelu ochrony katodowej.
W dyskusji, na zakończenie, pojawiły się prośby o zorganizowanie kolejnych konferencji poświęconych ochronie przed korozją.
Krystyna Wiśniewska
Zdjęcia: Mirosław Praszkowski