Ochrona dachów, rynien i otoczenia budynków przed lodem i śniegiem

08.11.2006

Zalegający na dachu śnieg grozi katastrofą. Zatkane rynny sprzyjają tworzeniu się niebezpiecznych sopli. Niebezpieczne są zaśnieżone i oblodzone chodniki, schody i podjazdy. Alternatywą dla łopaty mogą być inteligentne przewody grzejne.

Zalegający na dachu śnieg grozi katastrofą. Zatkane rynny sprzyjają tworzeniu się niebezpiecznych sopli. Niebezpieczne są zaśnieżone i oblodzone chodniki, schody i podjazdy. Alternatywą dla łopaty mogą być inteligentne przewody grzejne.

Zasada działania
Inteligentne przewody grzejne (rys. 1) różnią się tym od przewodów stało-oporowych, że przewód samoregulujący samoczynnie dostosowuje się do temperatury, w jakiej się znajduje. Jeżeli temperatura otoczenia spada, przewód grzeje mocniej, pobierając odpowiednio więcej energii, ale gdy temperatura wokół przewodu podnosi się, przewód grzeje słabiej i oszczędza energię elektryczną. Przewody samoregulujące opracowano w latach 50. w USA, w laboratoriach firmy Raychem, w oparciu na odkryciu, że tworzywo sztuczne z domieszką grafitu poddane odpowiedniej obróbce nabiera cech półprzewodnika o dodatnim współczynniku temperaturowym rezystancji (oporu). Firma Tyco Thermal Controls (do której należy Raychem) do dziś działa także na naszym rynku.

Automatyczna samoregulacja pobieranej przez przewód ilości energii elektrycznej znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Przewody te mają także inną zaletę, nie przegrzewają się, co pozwala na ich krzyżowanie, a także stosowanie w miejscach zagrożonych pożarem, np. na dachu krytym papą.
Dobór typu przewodu, jego mocy mierzonej w W/m2 lub W/m, a także maksymalnej długości jednego obwodu grzejnego i innych elementów dokonuje się dla konkretnych warunków. Potrzebną ilość przewodu można określić według danych producenta (tablica 1).

Ochrona dachów i rynien
Zastosowanie samoregulujących przewodów grzejnych zapobiega gromadzeniu się śniegu i lodu oraz tworzeniu się sopli. Przewody te układa się w linii prostej wzdłuż rynien i rur spustowych, a także na połaciach dachowych (fot. 1).

  Fot. 1. Przewody na połaci dachu. Fot. archiwum Elektra

Na rynnach skrzynkowych i na dużych powierzchniach wymagających ogrzewania stosuje się dwa lub więcej równolegle ułożonych przewodów. Także rynny szersze niż 300 mm mogą wymagać ułożenia dwu równoległych przewodów. Bywają przypadki wymagające ułożenia wielu równoległych przewodów (fot. 2). W odcinkach pionowych rur spustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy zamarzania, tj. ok. 1 m poniżej poziomu terenu (głębokość przemarzania gruntu zależy od regionu i wynosi od 0,8 m w części zachodniej Polski do 1,4 m w rejonie Suwałk; PN-81/B 03020-1). W skład systemu wchodzą: odpowiednia ilość przewodu grzewczego, sterownik wyposażony w czujniki wilgoci i temperatury otoczenia oraz osprzęt pomocniczy.

Układ wyposażony w czujniki temperatury i wilgoci jest energooszczędny, ponieważ przy braku opadów nie włącza się nawet w czasie mrozu. Pracuje tylko w sytuacji, gdy wystąpi opad w postaci deszczu lub śniegu i gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości, np. + 5°C. Niezależnie od tego, jak już wspomniano, dzięki samoregulacyjnym właściwościom przewodów, pobór mocy dostosowuje się do temperatury otoczenia. Przewód znajdujący się w wodzie o temperaturze 0°C pobiera 28 W/m, a przewód w powietrzu przy temperaturze 0°C tylko 16 W/m. Rekompensuje to wyższe koszty zakupu w stosunku do przewodów stałooporowych. (…)
mgr inż. JANUSZ STRZYŻEWSKI
autor m.in. Nowy Poradnik Majstra Budowlanego. ARKADY 2003;
Ogrzewanie Elektryczne. Fundacja Poszanowania Energii 2003

  Zamów
prenumeratę

Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, listopad 2006. 
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in