Analiza ponad 500 projektów budowlanych wykazała, że jedynie kilka procent dokumentacji spełniało wszystkie wymagania w zakresie zagadnień cieplno-wilgotnościowych zawarte w przepisach.
Zagadnienia związane z ochroną cieplną budynków są uregulowane w polskim ustawodawstwie lub normatywach od lat 50. XX w. Obecne wymagania prawne w zakresie izolacyjności termicznej przegród budowlanych są wielokrotnie wyższe w stosunku do wymagań ówczesnych. Na rynku budowlanym dostępne są różne izolacje termiczne zarówno w zakresie parametrów technicznych, jak i technologii ich stosowania. Różnorodność ta stwarza wiele problemów na etapie projektowania i realizacji inwestycji, a także podczas eksploatacji budynków poddanych dociepleniu. Zdecydowana większość wad możliwa jest do uniknięcia już na etapie diagnostyki i projektowania dociepleń przegród. Błędy mogą być związane z niewłaściwymi założeniami, nieprawidłowościami projektowymi, wadliwym wykonawstwem bądź też nieodpowiednim sposobem eksploatacji budynków.
Wymagania w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej
Wymagania dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków zawarte są w różnych aktach prawnych. Jednym z wymagań podstawowych, zawartym w art. 5 ustawy – Prawo budowlane [N1], jest odpowiednia charakterystyka energetyczna budynku oraz racjonalizacja użytkowania energii. Sposób sporządzania takiej charakterystyki omawia szczegółowo wdrożona ustawa o charakterystyce energetycznej budynków [N2]. Wymóg związany z racjonalnością zużycia energii w budownictwie dotyczy etapów: projektowania, budowy, użytkowania i utrzymania budynków. Akty wykonawcze do ustawy zawierają wiele wymagań szczegółowych dotyczących zagadnień fizyki cieplnej. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [N3] w dziale X „Oszczędność energii i izolacyjność cieplna” stawia dla budynków i ich instalacji wymóg – powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający spełnienie wymagań minimalnych dotyczących m.in. izolacyjności termicznej przegród. Szczegółowo wymagania te zawarte są w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Oprócz tych wymagań przywołane rozporządzenie reguluje kwestie dotyczące m.in. cząstkowych maksymalnych wartości wskaźnika EP, maksymalnych współczynników przenikania ciepła okien i drzwi, minimalnej izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego, kondensacji pary wodnej w przegrodach budowlanych i szczelności przegród na przenikanie powietrza.
Fot. 1 Brak jednolitej płaszczyzny płyt styropianowych wskutek braku odpowiedniego przygotowania podłoża ściennego (nierówności) [1]
Rozporządzenie [N4] nakazuje wykazać, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych.
Dodatkowym wymogiem w stosunku do budynku ogrzewanego, wentylowanego i klimatyzowanego jest przedstawienie rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi, które mają wpływ na właściwości cieplne i szczelność powietrzną przegród, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na innych rysunkach (np. rzutach lub przekrojach).
Rozporządzenie [N3] w dziale VIII „Higiena i zdrowie” stawia dodatkowe wymagania dla przegród budowlanych dotyczące kondensacji pary wodnej, zagrzybienia i korozji biologicznej.
O ile wymagania dotyczące stanu ochrony cieplnej wyrażane współczynnikiem przenikania ciepła U < Umax oraz wskaźnikiem EP są przestrzegane, o tyle pozostałe związane z kondensacją powierzchniową i międzywarstwową stwarzają projektantom wiele kłopotów dotyczących poprawności wykonywania obliczeń, a ich przestrzeganie przez projektantów jest bardzo problematyczne.
Błędy na etapie planowania i projektowania
Błędy i nieprawidłowości związane z zagadnieniami stanu ochrony cieplnej budynków mogą mieć zróżnicowane pochodzenie. Realizacja obiektu budowlanego poprzedzona jest wieloma działaniami wstępnymi na etapie planowania inwestycji budowlanej. Pomysł dotyczący przyszłej budowy oraz podstawowych założeń obiektu może być przedstawiony w opracowaniu określanym jako program funkcjonalno-użytkowy (PFU). Autorzy, analizując zróżnicowane zrealizowane projekty inwestycyjne, stwierdzili, że inwestorzy opracowują także inne dokumenty dotyczące planowanej inwestycji, jak np. założenia techniczno-ekonomiczne do projektu czy też tzw. wstępne założenia projektowe. Bardzo często dokumenty te są integralną częścią (np. załącznikiem) specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Niestety niektóre błędy popełniane są już na etapie planowania. Osoby opracowujące założenia wstępne najczęściej nie mają uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w szczególności w zakresie projektowania. Zdarzają się jednakże sytuacje, że to właśnie one decydują o przyjęciu wybranych rozwiązań projektowych, za które odpowiedzialność zawodową przejmują projektanci. Przykład szczegółowych zapisów w opisywanych dokumentacjach zawarto w [6]: zaprojektować izolację fundamentów oraz cokołu z dociepleniem styrodurem gr 12 cm (…) przyjąć grubość docieplenia ścian nad ziemia 14-15 cm.
W praktyce inżynierskiej istnieją czasami komplikacje związane przygotowaniem audytu energetycznego oraz dokumentacji projektowej przez różne biura. Zdarza się, że założenia techniczno-ekonomiczne z audytu są niedopuszczalne w projekcie budowlanym, gdyż powodują np. występowanie narastającej w czasie kondensacji pary wodnej wewnątrz ocieplanej przegrody.
Fot. 2 Niewłaściwe mocowanie płyt styropianowych bez klejenia obwodowego [1]
Zdecydowana większość błędów w fazie poprzedzającej rozpoczęcie robót budowlanych jest związana z etapem projektowania. Nieprawidłowości projektów budowlanych lub wykonawczych dotyczą w większości przypadków zarówno części opisowych (opisy techniczne), jak i części obliczeniowych oraz rysunkowych. Mogą być one związane z niewystarczającymi opisami, niewykonanymi obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi oraz błędami rysunkowymi, bądź też wynikać z braku wykonania koniecznych detali projektowych. Na podstawie doświadczeń własnych autorów, po analizie ponad 500 projektów budowlanych (budynki mieszkalne, użyteczności publicznej i przemysłowe), należy stwierdzić, że jedynie 2-3% badanych dokumentacji spełniało wszystkie wymagania w zakresie zagadnień cieplno-wilgotnościowych, zawarte w polskich przepisach prawa. Konsekwencją tego jest fakt, że bardzo dużo błędów i nieprawidłowości w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej ma związek z etapem projektowania. Zespół projektowy składający się z architekta, konstruktora oraz projektantów poszczególnych branż w wielu przypadkach nie jest w wystarczającym stopniu właściwie przygotowany do spełnienia wszystkich wymagań prawnych zawartych w [N3], np. w zakresie obliczania czynnika fRSi dla naroży.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami projekty budowlane w zakresie zagadnień ochrony cieplno-wilgotnościowej powinny zawierać wiele obliczeń. Stosownie do [N3] i [N4] wielkościami, które należy wyznaczyć, są: cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania energii pierwotnej EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej; cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika ΔEPC na potrzeby chłodzenia; cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika ΔEPL na potrzeby oświetlenia; współczynniki przenikania ciepła przegród zewnętrznych i wybranych przegród wewnętrznych (Uc); współczynniki przenikania ciepła U okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych; czynnik temperaturowy fRsi dla przegród pełnych oraz w miejscach mostków termicznych; temperatura na wewnętrznej powierzchni przegród (w tym w miejscach mostków cieplnych); kondensacja wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody; kondensacja wilgoci wewnątrz przegrody budowlanej (w tym narastająca w czasie). Brak, bądź niewłaściwe wykonanie, wymienionych obliczeń może skutkować potencjalnymi nieprawidłowościami, które ujawnią się na etapie eksploatacji budynków. W szczególności dotyczy to zagadnień cieplno-wilgotnościowych w miejscach mostków termicznych, a także szczelności powietrznej połączeń zróżnicowanych elementów budowlanych. Błędy obliczeniowe spotykane w dokumentacjach projektowych związane są zarówno z obliczeniami cieplnymi, jak i wilgotnościowymi przegród budowlanych. W przypadku obliczeń cieplno-wilgotnościowych najczęstsze błędy dotyczą:
– przyjmowania niewłaściwych wartości współczynników przewodzenia ciepła projektowanych materiałów budowlanych;
– przyjmowania niewłaściwych wartości współczynników przewodzenia ciepła istniejących materiałów budowlanych (przebudowy, modernizacje); współczynniki przyjmowane są jak dla materiałów nowych; w wielu przypadkach istniejące materiały termoizolacyjne mają pogorszone parametry fizyczne wskutek oddziaływania procesów starzeniowych oraz wpływu warunków eksploatacji budynków (np. ciągła kondensacja pary wodnej) oraz oddziaływania środowiska zewnętrznego;
– braku założeń komprymacji grubości termoizolacyjnych materiałów budowlanych (np. materiałów nasypowych lub wbudowywanych na etapie produkcji prefabrykatów);
– braku weryfikacji wielkości fizycznych materiałów termoizolacyjnych w budynkach istniejących;
– przyjmowania niewłaściwych wartości oporów przejmowania ciepła;
– obliczeń prowadzonych wg wcześniejszych wersji norm, np. PN 82-B /02020, PN 91-B/02020;
– braku uwzględniania w obliczeniach współczynników przenikania ciepła poprawek ze względu na pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące przez warstwę izolacyjną oraz opady na dach o odwróconym układzie warstw, zgodnie z [N7];
– niewłaściwego przyjmowania przestrzeni powietrznych w przegrodach z pustkami powietrznymi i brak wykonywania poprawnych obliczeń dla przegród niejednorodnych (np. ściany szkieletowe, dachy skośne);
– niewłaściwej klasyfikacji podłóg prowadzącej do przyjęcia złego toku obliczeniowego;
– braku uwzględnienia zróżnicowanych grubości izolacji termicznych (np. spadki stropodachów pełnych) w toku obliczeniowym;
– niewłaściwych założeń warunków brzegowych w obliczeniach numerycznych (np. obliczenia mostków termicznych dla wymogów [N6]);
– przyjmowania niewłaściwych wartości współczynników oporu dyfuzyjnego materiałów;
– projektowania rozwiązań przegród budowlanych powodujących kondensację pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody oraz w jej wnętrzu;
– przyjmowania przez projektantów błędnych założeń związanych ze stanem wilgotnościowym przegrody; zawsze się zakłada, że np. mur ceglany jest w stanie powietrzno-suchym, a jego wilgotność nie przekracza dopuszczalnych 3%, co w przypadku murów ścian parteru na ogół jest błędne;
– wykonywania obliczeń czynnika temperaturowego tylko dla przegród pełnych (bez weryfikacji węzłów 2D i 3D).
Fot. 3 Niewłaściwe mocowanie płyt styropianowych za pomocą kołków [1]
Nieprawidłowości na etapie wykonawstwa
Nieprawidłowości w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków powstałe na etapie wykonawstwa mogą wynikać ze zróżnicowanych błędów realizacyjnych. Błędy te mogą być związane z nieprawidłowym przygotowaniem podłoża pod wykonywane termoizolacje, złym połączeniem elementów izolacji cieplnej z przegrodą budowlaną, zastosowaniem niewłaściwych materiałów termoizolacyjnych lub pozostałych materiałów przegrody budowlanej, powodując brak możliwości spełnienia projektowanych wymogów technicznych. Kolejną wadą są imperfekcje wykonawcze związane z niedbalstwem lub brakiem właściwych kompetencji ekip budowlanych. Często nieprawidłowości realizacyjne mogą także wynikać z niesprzyjających warunków meteorologicznych w trakcie prowadzenia prac budowlanych [10, 11].
Przygotowanie podłoża
Właściwe przygotowanie podłoża pod izolację termiczną uzależnione jest od rodzaju przegrody budowlanej. Nieco inne wymagania podłoża będą dotyczyły przegród ściennych, dachów lub stropów nad piwnicą czy też podłóg na gruncie. W przypadku dachów płaskich, stropów między pomieszczeniami zróżnicowanych stref temperaturowych oraz ścian przyległych, np. ścian cokołu, ważnym aspektem jest zapewnienie właściwej wilgotności podłoża. Jest to istotne z punktu widzenia prawidłowej przyczepności materiałów (np. natryskowa pianka poliuretanowa na stropodachu) lub możliwego zawilgocenia termoizolacji (np. wełny mineralnej lub izolacji celulozowej).
Mocowanie izolacji termicznej
Mocowanie termoizolacji jest jednym z najważniejszych etapów wykonania ocieplenia. Popełnione podczas jego wykonywania błędy mogą spowodować uszkodzenie systemu ociepleń oraz np. zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania. W przypadku przegród ściennych najczęściej popełnianym błędem jest zastosowanie zbyt małej ilości kleju na powierzchni płyt termoizolacyjnych oraz pominięcie zasady pasmowo-punktowego nakładania kleju.
Często ma miejsce przyklejanie płyt styropianowych wyłącznie za pomocą placków klejowych bez warstwy kleju na obwodzie płyty. Skutkuje to niewystarczającą przyczepnością ocieplenia do podłoża, a w przypadku braku pasm obwodowych – tworzeniem się tzw. kominów dla przepływu powietrza (niebezpieczne podczas silnych wiatrów lub pożaru). Zgodnie z instrukcją ITB 447/2009 [N8] oraz wymaganiami sztuki budowlanej konieczne jest wykonanie pasma obwodowego o szerokości 3-6 cm w odległości minimum 3 cm od krawędzi oraz zaprawy klejącej w postaci tzw. placków klejowych. Częstym błędem jest nałożenie zbyt małej ilości placków na powierzchnie płyt oraz niestosowanie zalecanego odstępu od krawędzi płyt. W wielu przypadkach powierzchnia styku kleju z podłożem jest zdecydowanie mniejsza od wymaganej.
Istotny wpływ na skuteczność mocowania izolacji termicznej do przegród ściennych ma dodatkowe mocowanie za pomocą łączników mechanicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków wysokich, m.in. ze względu na oddziaływanie wiatru. Znane są przypadki zastosowania zbyt małej liczby łączników mechanicznych w strefie brzegowej elewacji. Innym przykładem nieprawidłowości jest wadliwe osadzenie kołków, związane z nadmiernym zagłębieniem tarczy kołka w ociepleniu, co powoduje zniszczenie struktury płyt termoizolacyjnych. Zbyt płytkie osadzenie łącznika sprawia, że kołek nie zapewnia wymaganego mocowania płyty. Powstała wypukłość pozostaje widoczna (wada estetyczna ocieplenia) i osłabia warstwę zbrojącą. Nieprawidłowości powstają także wskutek braku czyszczenia otworu wierconego lub nieprawidłowego wiercenia w elementach zawierających pustki powietrzne. Użycie łącznika powinno być dostosowane do podłoża, dla którego łącznik został przeznaczony. Istotnym problemem z punktu widzenia izolacyjności termicznej ścian są punktowe mostki termiczne w przypadku użycia kołków o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła.
Do nieprawidłowości wykonawczych można dodatkowo zaliczyć:
– pominięcie szlifowania uskoków płyt styropianowych,
– brak uszczelnień przy ościeżnicach i obróbkach blacharskich (np. taśma rozprężna),
– brak listwy startowej przy cokołach budynku,
– brak warstwy gruntującej pod tynk cienkowarstwowy,
– nieprawidłowe układanie tynku cienkowarstwowego,
– zamianę materiałów w stosunku do przyjętych w projekcie,
– niepoprawne wykonanie dylatacji w systemach ociepleń,
– podciąganie kapilarne wody w warstwie tynku stykającego się z gruntem (bezpośredni styk tynku z gruntem),
– brak poprawnego wykonania opaski przy cokole budynku.
Fot. 5 Korozja gwoździ stalowych przytrzymujących siatkę zbrojeniową [1]
Wybrane metody naprawcze
Naprawa przegród budowlanych, w których uszkodzeniu uległa izolacja termiczna, jest w istotny sposób uzależniona od rodzaju uszkodzenia, jego stopnia oraz lokalizacji materiału w przegrodzie budowlanej. Przed podjęciem czynności naprawczych bądź renowacyjnych należy usunąć przyczynę powodującą występowanie nieprawidłowości. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie skutków w postaci uszkodzonej termoizolacji oraz składowych materiałów przegrody budowlanej.
Ściany zewnętrzne
Naprawa systemu ociepleń ścian zewnętrznych uzależniona jest od rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych przegrody. Inaczej należy podejść do ścian dwuwarstwowych ocieplonych systemem ETICS, ścian trójwarstwowych oraz ścian ocieplonych np. od strony wewnętrznej.
Nie istnieje jednolity system naprawczy ociepleń wykonanych jako ETICS, jak np. w przypadku betonu. Każdy z systemodawców posiada swój indywidualny system napraw uszkodzeń istniejącego ocieplenia. Można wyróżnić zróżnicowane rodzaje uszkodzeń, które powinny podlegać naprawie, w tym:
– zabrudzenie warstwy tynku zewnętrznego,
– skażenie mikrobiologiczne przegrody,
– mikrozarysowania i zarysowania tynku,
– spękanie systemu ocieplającego,
– odspojenie tynku zewnętrznego,
– klawiszowanie płyt termoizolacyjnych,
– uszkodzenie izolacji termicznej.
Uszkodzenia w postaci mikrozarysowań lub zarysowań tynku można usuwać, stosując szlamującą lub przykrywającą rysy elastyczną warstwę powłoki malarskiej. Wybrane systemy renowacji ETICS bazują na wzmocnionych siloksanem, głęboko penetrujących lub rozpuszczalnikowych, niereagujących ze styropianem, wzmacniających środkach gruntujących oraz wypełniających, szlamujących rysy farbach silikatowych lub np. elastycznych silikonowych farbach fasadowych.
W zależności od charakteru i szerokości rys system na bazie specjalnie modyfikowanego potasowego szkła wodnego wytwarzany według niskoalkalicznej technologii polikrzemianowej jest dostępny w trzech wariantach, co pozwala na łatwe dobranie rozwiązania dla konkretnego obiektu. Jeden z wariantów obejmuje rysy włoskowate i siatkowe (szerokość rozwarcia rys do 0,3 mm), następny – rysy skurczowe i fugowe (szerokość rozwarcia rys od 0,3 do 5 mm), ostatni obejmuje rysy dynamiczne (szerokość rozwarcia rys powyżej 5 mm).
W przypadku występowania w systemie ETICS spękań pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni w obrębie występującego uszkodzenia. Kolejnym krokiem jest aplikacja systemowego wypełniacza w miejsce spękania. Dla zapewnienia wyższego efektu estetycznego zaleca się pomalowanie fasad farbą elewacyjną. W przypadku występowania uszkodzeń siatki zbrojącej należy wyciąć uszkodzony fragment ocieplenia oraz uzupełnić naprawiane miejsce z wykonaniem zakładu siatki na istniejącej izolacji cieplnej.
W przypadku klawiszowania płyt termoizolacyjnych trzeba wykonać ich stabilizację przez nawiercenie punktowych otworów oraz aplikację specjalnego kleju poliuretanowego.
W przypadku gdy izolacyjność termiczna ściany poddawanej renowacji jest niewystarczająca lub gdy występujące uszkodzenia są na tyle duże, że z ekonomicznego punktu widzenia nie jest opłacalne wykonanie samej renowacji warstw składowych systemu, istnieje możliwość wykonania nowej izolacji cieplnej na izolacji już istniejącej. Zabieg taki poprawia izolacyjność cieplną przegrody, a ponadto poprawia efekt estetyczny budynku. Zgodnie z wytycznymi [N10] podjęcie decyzji dotyczącej wykonania nowego ocieplenia na istniejącym ociepleniu wymaga wykonania następujących czynności:
– szczegółowej inwentaryzacji istniejącego układu (systemu) ociepleń oraz podłoża (w tym analiza istniejącej dokumentacji ocieplenia, tj.: projektu technicznego, dziennika budowy, notatek z budowy itp.);
– oceny powierzchni istniejącego ocieplenia: sprawdzenie stanu wyprawy zewnętrznej istniejącego ocieplenia pod względem przyczepności kleju, sprawdzenie geometrii ścian na powierzchni starego ocieplenia;
– oceny wykonanych odkrywek: między styropianem a warstwą zbrojącą oraz pomiędzy warstwą zbrojącą a wyprawą tynkarską; sprawdzenia wytrzymałości styropianu, grubości wszystkich warstw ocieplenia, przyczepności kleju, którym przyklejono styropian, rozmieszczenie kleju i powierzchnia jego efektywnego przyklejenia, sprawdzenia mocowania mechanicznego;
– oceny podłoża pod istniejącym ociepleniem: rodzaj podłoża, nośność, układ i grubość warstw podłoża.
dr inż. Paweł Krause
dr inż. Tomasz Steidl
Politechnika Śląska
Bibliografia
1. R Krause, T. Steidl, D. Wojewódzka, Laboratorium budownictwa energooszczędnego, Stekra Sp. z o.o., prace niepublikowane, Mikołów 2013/2014.
2. R Krause, Interpretacja badań termowizyjnych, „Builder” nr 11/2014.
3. T. Steidl i in., Poradnik diagnostyki cieplnej budynków, diagnostyka in situ izolacyjności cieplnej budynków, tom 1, Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Gliwice 2013.
4. R. Krause, B. Orlik-Kożdoń, Ekspertyza techniczna dot. określenia nieprawidłowości fizycznych w zakresie realizacji dachu budynku jednorodzinnego zlokalizowanego w Tarnowskich Górach-Pniowiec, praca U-647/RB-3/2014, Gliwice 2014.
5. M. Szyprowska, List do redakcji, „Tynki” nr 1/2013.
6. A. Jędrzejewski, Uwaga czarny styropian, „Tynki” nr 6/2012.
7. A. Jędrzejewski, Uwaga czarny styropian[2], „Tynki” nr 1/2013.
8. A. Trispel, Luftdichtheitsmessung & Thermografie zwei wichtige Hiifsmittel zur Schwachstellenanalyse und Oualitatssicherung am Bau, Ing.-Buro Trispel. Plauen.
9. N.A. Fouad, „Bauphysik Kalender 2010″, Ernst und Sohn, 2010.
10. F Froessel, H. Oberhaus, W. Riedel, Ochrona cieplna budynków, Polcen, Warszawa 2011.
Normy, instrukcje i wytyczne
N1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
N2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
N3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.].
N4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 462).
N5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny.
N6. Wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla budynków realizowanych w standardzie NF15 i NF40.
N7. PN-EN ISO 6946 Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metoda obliczania.
N8. Instrukcja ITB 447/2009 Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania.
N9. PN-EN 13829 Właściwości cieplne budynków. Określanie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora.
N10. Ocieplenia na ocieplenia – zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS, wydanie 1, Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń.
N11. PN-EN ISO 13788. Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania.