W Wasilkowie w Podlaskim odbyło się uroczyste oddanie do ruchu obwodnicy, której budowa, ze względu na problemy związane z ochroną środowiska, była przyczyna skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
To, że dziś otwieramy obwodnicę Wasilkowa jest dowodem na to, że nawet gdy pojawiły się problemy środowiskowe, udało się je rozwiązać po to, by powstała dobra droga, która będzie służyła kierowcom. Dzięki obwodnicy zwiększy się także bezpieczeństwo mieszkańców Wasilkowa – powiedział 14 lutego br. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas oddania do ruchu obwodnicy Wasilkowa na drodze krajowej nr 19.
Budowa 5 km obwodnicy była zagrożona, po skardze złożonej przez Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prace zostały wstrzymane. Dzięki elastyczności w negocjacjach z organizacjami pozarządowymi oraz dobrej woli stron, budowa ruszyła w lutym 2010 roku. Konieczne było wprowadzenie szeregu zmian w projekcie, wydana została nowa decyzja środowiskowa, a pozwolenie na budowę zostało dostosowane do jej warunków. KE wycofała skargę z ETS.
W efekcie został zażegnany spór z organizacjami pozarządowymi, uniknięto też procesu z dotychczasowym wykonawcą – w marcu 2010 r. ponownie ruszyły prace budowlane.
Droga połączy miejscowości Św. Woda i Sochonie, a przez to odciąży Wasilków z ruchu tranzytowego ciężarówek jadących z/do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Obwodnica będzie pełniła tę funkcję aż do chwili, kiedy odciąży ją planowana droga ekspresowa S19 Kuźnica – Sokółka – Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo – Choroszcz.
Obwodnica Wasilkowa jest jednojezdniową drogą klasy GP, w rejonie węzłów wjazdowych zostały wybudowane dwie jezdnie. Prędkość projektowa wynosi 100 km/h, zaś obciążenie 115 kN. Droga ta jest bezkolizyjna. W ramach inwestycji zostało wybudowanych osiem obiektów inżynieryjnych, w tym: pięć wiaduktów (w tym kolejowy), jeden tunel i dwa mosty (nad rzeczkami Panerka i Czarna). Wykonane zostały przepusty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, wygrodzenia, oświetlenia na węzłach drogowych, kanalizacja deszczowa i urządzenia oczyszczające dróg dojazdowych.
Koszt inwestycji wyniósł 125 mln zł.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury