O minimach programowych na uczelniach

27.11.2009

W dn. 20 listopada w siedzibie Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się spotkanie dziekanów kierunków: elektrotechnika i transport poświęcone problematyce: „Minima programowe w specjalnościach uprawnień budowlanych nadawanych przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa”.

Doskonalenie kwalifikacji zawodowych inżynierów we współczesnym świecie odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego tak ważne jest współdziałanie władz wyższych uczelni technicznych z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa. Zwłaszcza, że w myśl ustawy z dn. 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów do obowiązków Izby w szczególności należy opiniowanie minimalnych wymagań programowych w zakresie kształcenia zawodowego inżynierów dla budownictwa oraz wnioskowanie w tych sprawach.
 


 

Jak zauważył podczas spotkania prof. Zbigniew Grabowski, prezes PIIB zaproponowana przez samorząd zawodowy współpraca ma na celu opracowanie standardów kształcenia zawodowego w budownictwie, zgodnie ze standardami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, Dziekan Wydziału Elektrycznego z Politechniki Warszawskiej podkreślił chęć współpracy z PIIB oraz podjęcia dyskusji, uwzględniającej warunki, w jakich funkcjonują uczelnie dotyczące zarówno standardów nauczania, jak i finansów. Prof. Konrad Skowronek, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej w swojej wypowiedzi wskazywał na negatywne skutki wprowadzania Procesu Bolońskiego oraz na ograniczenia finansowe politechnik. Optował jednakże za ewentualnym wprowadzaniem nadawania pełnych uprawnień po studiach podyplomowych. Prof. Kazimierz Szulborski, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej w swojej wypowiedzi akcentował samodzielność uczelni, jednak zauważył, że dla dobra przyszłych inżynierów i ich umiejscowienia na rynku pracy bardzo wskazana jest wymiana poglądów oraz współpraca. Coraz więcej inżynierów z zagranicy podejmuje pracę w Polsce i front robót na rynku krajowym ulega ograniczeniu, nawet dla inżynierów posiadających pełne uprawnienia.
 


 

Uczestnicy spotkania podkreślili na koniec, że dalsza współpraca i chęć wypracowania wspólnego stanowiska, uwzględniającego potrzeby każdej ze stron jest jak najbardziej wskazana.
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in