Nowy zbiornik retencyjny w Warszawie

09.07.2020

Budowa zbiornika retencyjnego rozpoczęła się w pierwszej połowie 2017 roku. Koszt budowy wyniósł 91 mln zł. Główną funkcją zbiornika będzie gromadzenie nadmiaru wód opadowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.

 

Nowy zbiornik retencyjny w Warszawie ma pojemność 80 tys. m3 i wysokość do 10 metrów. Obiekt jest częścią dużej inwestycji, która nie tylko poprawi system zbierania i oczyszczania ścieków, ale zapobiegnie też zalewaniu ulic podczas gwałtownych deszczy. Trwa również projektowanie trzech dużych kolektorów tranzytowo-retencyjnych: Wiślanego, Mokotowskiego Bis i  Lindego Bis. Jednocześnie jest kontynuowana modernizacja 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego, a w fazie końcowej jest budowa kolektora Zachodniego na Ochocie.

 

Zbiornik retencyjny w Warszawie

 

Łączna dodatkowa pojemność retencyjna wyniesie ponad 140 tys. m3. Rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej są ważne z wielu względów. Pozwolą ograniczać konieczność uruchamiania przelewów burzowych w trakcie intensywnych opadów. Pomogą także miastu lepiej radzić sobie z deszczami nawalnymi, które m.in. na skutek zmian klimatu są coraz częstsze. Dodatkowo rozbudowa sieci kanalizacyjnej umożliwi dalszy rozwój miasta oraz przyłączanie kolejnych budynków.

 

Zobacz też: Racibórz Dolny – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

 

 

Zmodernizowana sieć będzie przystosowana do współdziałania z systemem Real Time Control, który pozwoli służbom MPWiK reagować na zmiany pogody w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu, na dwie godziny przed nadchodzącymi opadami w konkretnych rejonach miasta, będzie można przygotować miejsce do zmagazynowania nadmiaru wód opadowych. Centralny system sterowania będzie automatycznie zarządzał pracą przepompowni, kolektorów, zbiornika retencyjnego i innych urządzeń, by mogły one transportować lub magazynować nadmiar wody w trakcie intensywnych opadów.

 

Sprawdź: Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

 

 

Warszawa jest jednym z wielu miast na świecie, które inwestują w rozwój infrastruktury kanalizacyjnej. Podobne do stołecznego zbiorniki istnieją m.in. w Rotterdamie (zbiornik o pojemności 1,7 tys. m3), Singapurze (zbiornik o pojemności 38 tys. m3), Hongkongu (zbiornik o pojemności 60 tys. m3, wybudowany w latach 2011-2018), Tokio (zbiornik o pojemności  ponad 350 tys. m3, wybudowany w latach 1992-2006).

Urząd m.st. Warszawy

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in