Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu

03.07.2015

Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu (NSW) przy ulicy Generała Augusta Emila Fieldorfa 2 jest jednym z najnowocześniejszych szpitali ratownictwa medycznego w kraju. Placówka medyczna będzie zaopatrywać nie tylko samo miasto o populacji liczącej prawie 650 000 mieszkańców w zakresie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych, będzie również do dyspozycji mieszkańców całego regionu Dolnego Śląska.

Elementem innowacyjnym w szpitalu jest tzw. gorąca platforma. W centrum ratowniczym, ze zintegrowanym szpitalnym oddziałem ratunkowym oraz lądowiskiem dla helikopterów, pacjenci przybywający do szpitala z nagłymi chorobami lub z urazami powypadkowymi mogą być niezwłocznie diagnozowani i leczeni. Jest to możliwe dzięki krótkim dystansom i szybkiemu transportowi do działu diagnostyki, sal operacyjnych i oddziału intensywnej opieki medycznej.

W czterokondygnacyjnym obiekcie zaprojektowanym przez konsorcjum firm z Wrocławia: Villart Bogdan Kotłowski oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Haras Arkadiusz Harasimowicz, o powierzchni użytkowej wynoszącej 48 753 m2. znajdzie się miejsce dla ok. 550 łóżek na 16 oddziałach oraz przychodni przyszpitalnej z 20 poradniami. Projekt szpitala wyłoniony został w 2009 r. w ramach międzynarodowego konkursu. Aczkolwiek, do chwili rozpoczęcia budowy planowanie zarówno powierzchni, jak i kosztów projektu ulegało modyfikacji, tak aby uwzględnić wszystkie wymagane przez inwestora funkcje w nowym budynku znajdującym się na gruncie o powierzchni 9 ha wraz z przylegającym pasmem lasu.

Pokrycia ścian wykonano z tapet z włókien szklanych z palety produktów Systexx. Tapety te odznaczają się wyjątkowo dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozciąganie, zapewniając tym samym bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed szkodami spowodowanymi przez uderzenia, otarcia lub szorowanie. Włókno szklane jest też atestowane pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczne. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą zwartą i higieniczną powierzchnię, która jest także łatwa do utrzymania w czystości. Tkanina przepuszcza jednocześnie powietrze i zapewnia dobry mikroklimat pomieszczenia. Wzornictwo cechujące się klasyczną strukturą wykonano w firmie Vitrulan specjalnie na potrzeby Szpitala Wojewódzkiego. W sumie tapety z włókna szklanego zastosowano na powierzchni wynoszącej prawie 70 000 m2, przy czym 48 500 m2 zostało wcześniej zaprojektowane.

I etap obejmujący wyprzedzające badania archeologiczne wraz z zabezpieczeniem wykopu poprzez budowę płyty fundamentowej – został wykonany w okresie wrzesień 2010 r. – czerwiec 2011 r. przez firmę PORR (POLSKA) S.A. z Warszawy. Od lipca 2011 r. zrealizowano II etap inwestycji obejmujący budowę budynku szpitala wraz z lądowiskiem dla helikopterów i zagospodarowaniem terenu. Zadanie to realizowało konsorcjum firm: BUDIMEX S.A. (lider), Warszawa oraz FERROVIAL AGROMAN S.A. (partner), Hiszpania.

 

Fot. Vitrulan

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in