30 czerwca 2010 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719).
Rozporządzenie określa sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej. Wskazuje m.in. czynności, których wykonywanie jest zabronione ze względów przeciwpożarowych, np. rozgrzewanie smoły nie może mieć miejsca w odległości mniejszej niż 5 m od obiektu, składowanie materiałów palnych poza budynkami – w odległości mniejszej niż 4 m od granicy sąsiedniej działki oraz składowanie ich na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wartości przewidzianej w przepisach.
Rozporządzenie mówi jaką instalację wodociągową stosuje się w budynkach do celów przeciwpożarowych (hydranty wewnętrzne z wężem z wężem półsztywnym i płasko składanym oraz zawór hydrantowy zgodne z PN) oraz określa obiekty, w których wymagane jest stosowanie stałych urządzeń gaśniczych związanych na stałe z tymi obiektami, mających zapas środka gaśniczego i uruchamianych samoczynnie we wczesnym okresie pożaru.