W dniach 10-24 marca br. do NFOŚiGW można składać wnioski w ramach konkursu do programu „Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”.
Skonsolidowany program składa się z 3 części:
• zwiększenie efektywności energetycznej,
• E-KULULATOR,
• audyty energetyczne i elektroenergetyczne.
Kierowany jest do przedsiębiorstw, które zużywają sumarycznie (energia cieplna i elektryczna) powyżej 20 GWh energii w ciągu roku i podejmują realizację działań oszczędzających energię. Limit zużycia energii nie obowiązuje w przypadku E-KUMULATORA.
Celem programu jest wsparcie działań polegających na zmniejszeniu zużycia surowców pierwotnych, zwiększeniu efektywności energetycznej, ograniczaniu szkodliwych emisji do atmosfery, energetycznym wykorzystaniu przemysłowych odpadów (w tym osadów ściekowych) oraz wykonaniu audytu energetycznego/elektroenergetycznego w przedsiębiorstwach. Ze względu na zróżnicowaną ofertę fundusz spodziewa się różnorodnego profilu wnioskodawców.
Zwiększenie efektywności energetycznej
Ta część programu wspiera działania inwestycyjne, prowadzące do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze przeprowadzeniem audytu energetycznego lub elektroenergetycznego. Nie ma wymogu, aby był to audyt realizowany w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW. Dofinansowywane będą przedsięwzięcia obejmujące racjonalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i gazu, modernizację procesów przemysłowych, wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością.
E-KUMULATOR
W 2014 roku prowadzony będzie nabór wniosków oraz zawierane będą umowy dofinansowania z programu pilotażowego „E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”. Projekty w ramach E-KUMULATORA mogą być realizowane do 2017 r., a kontynuacja programu uzależniona jest od zainteresowania tą inicjatywą sektora przemysłowego oraz dostępnych środków. W ramach działania wspierane będą projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych, zmniejszeniem zużycia surowców pierwotnych, a także ograniczeniem szkodliwych emisji do atmosfery.
Audyty
Na audyty energetyczne istnieje możliwość uzyskania dotacji do 70% kosztów kwalifikowanych. Uwzględniając, iż obecny program jest kontynuacją realizowanego przez NFOŚiGW Programu Priorytetowego „Efektywne Wykorzystanie Energii” planowane jest przeprowadzenie 205 audytów przedsiębiorstw. Ten aspekt ma szczególne znaczenie w świetle zapisów nowej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej, która wprowadza dla dużych przedsiębiorstw obowiązek przeprowadzania takich audytów co najmniej raz na cztery lata. W ramach programu wspierane mogą być audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii cieplnej, energii elektrycznej i chłodu oraz audyty energetyczne zewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.
Skonsolidowany program realizowany będzie do końca 2017 roku. Budżet konkursu to ponad 340 mln zł dla nowych inwestycji oraz 5 mln zł na wykonanie audytów energetycznych. Oferowane przez przez NFOŚiGW pożyczki mogą pokryć nawet 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Poprzez zróżnicowanie formy i zasad finansowania programu fundusz chce przygotować krajowy biznes do warunków, jakie będą obowiązywały w nowej perspektywie finansowej UE, w której to właśnie finansowanie zwrotne stanowić będzie podstawową formę wsparcia.
Ogłoszony program jest jednym z instrumentów wspierających realizację krajowego celu w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Planowany łączny efekt zmniejszenia emisji CO2 to prawie 1 mln ton. Realizacja programu pozwoli na zmniejszenie zużycia energii w przedsiębiorstwach w ilości 1 mln MWh/rok oraz ograniczenie zużycia przez nie surowców pierwotnych o 0,5 mln ton/rok. Dodatkowo szacuje się, że z odpadów przemysłowych wytworzone zostanie 20 tys. MWh/rok energii, a także 6 tys. GJ/rok paliwa.
Źródło: www.nfosigw.gov.pl